teklifal

0850 303 16 56

info@amokas.com

Seo araçları ve Seo hizmetleri

  Arama Motoru Araçları ve Servisleri

  SEO işinin profesyonelleri, işini daha iyi yapabilmek için birçok araç kullanırlar. En çok kullanılan araçlar da, bizzat arama motorları tarafından sağlanır. Yani arama motorları, site sahiplerinin ulaşılabilir yollardan içeriklerini oluştururken, onlara birçok araç sunar, rehberlik eder ve analizlerle yardımcı olur. Bilgi alışverişi için sunulan bu ücretsiz kaynaklara ve olanaklara, arama motorlarından başka bir yerde ulaşılamaz.

  Aşağıda, gelişmiş arama motorları tarafından kullanılan yaygın faktörleri ve bu faktörlerin neden yararlı olduklarını açıkladık.

  Yaygın Arama Motoru Protokolleri

  1-Site Haritaları

  Site haritaları, arama motorlarının sitenizde neyin nerede olduğunu anlamak için kullandıkları, dosyalarınızın bir listesi gibidir. Ayrıca bu haritalar, arama motorlarına sitenizde, başka sitelerde bulunmayan içeriği bulmak ve bu içeriği sınıflandırmak için de yardımcı olurlar. Site haritalarının birçok farklı türü vardır ve sitenizdeki içeriği, videoları, resimleri veya haberleri değişik şekilde vurgulayabilirler.

  Daha fazla detayı, sitemaps.org sitesinden okuyabilirsiniz. Ek olarak, kendi site haritanızı da, xml-sitemaps.com sitesinden oluşturabilirsiniz.

  Site haritaları üç farklı çeşitte oluşur:

  XML

  Genişletilebilir Biçimlendirme Dili (Tavsiye Edilen Format)

  Otomatik oluşturulanlar:

  Site haritası oluştururken kullanılan en yaygın formattır. Arama motorları tarafından ayrıştırılması oldukça kolaydır ve çok fazla miktardaki site haritası oluşturucuları ile oluşturulabilir. Ek olarak bu tip, sayfaların en detaylı denetimini sağlar.

  El ile oluşturulanlar:

  Nispeten daha büyük dosya boyutlarındadır. XML her eleman için açık ve kapalı etiketler istediğinden beri, dosya boyutları çok yüksek olabiliyor.

  RSS

  Gerçekten Basit Sendikalaşma veya Zengin Site Özeti

  Otomatik oluşturulanlar:

  Koruması daha kolaydır. RSS haritaları, yeni içerik eklendiğinde otomatik yenilenmesi daha kolaydır.

  El ile oluşturulanlar:

  Yönetmesi daha zordur. RSS, XML’in lehçesi olmasına rağmen, güncellemelerini yönetmek aslında çok zordur.

  TXT

  Metin Dosyası

  Otomatik oluşturulanlar:

  Oldukça koladır. Metin dosyası formatında, 50,000 satıra kadar tek URL verilebilir.

  El ile oluşturulanlar:

  Sayfalara meta verileri eklemek gibi bir olanağı yoktur.

  2-Robots.txt

  Robots.txt dosyası, Robotları Hariç Tutma Protokolünün bir ürünüdür ve web sitenin ana rehberindeki dosyaları depolar. Bu dosya, sitenizde gezen örümceklere otomatik komutlar verir. Robots.txt dosyasını kullanırken, webmasterlar botların hangi dosyalara ne kadar önem vereceği, hangi dosyalara bakmayacağı gibi detaylarda komut verebilir.

  Bir robots.txt dosyasına aşağıdaki komutlar verilebilir:

  İzin Vermemek

  Belirli sayfa veya klasörlere erişimi engelleme.

  Site Haritası

  Web sitesinin haritasının nerde olduğunu gösterir.

  Tarama Ertelemesi

  Bir robotun serverı kaç milisaniyede tarayacağını belirler.

   

  Örnek bir robots.txt dosyası:

  #Robots.txt www.example.com/robots.txt
  User-agent: *
  Disallow:

  # Spambotun hiçbir dosyayı taramasına izin verme:

  User-agent: spambot
  disallow: /

  sitemap:www.example.com/sitemap.xml

  UYARI: Tüm internet robotları, robots.txt’yi dinlemeyebilir. Kötü niyetli insanlar-örneğin e-mail toplayıcılar- bu protokole uymayan ve zorunlu durumda özel dosyaların yerini belirlemeye yarayan botlar yapabilirler. Bu nedenle yönetim veya önemli dosyaların robots.txt’ye dahil edilmemesi önerilir. Bunun yerine, önemli dosyaları arama motorunun indexinden kurtarmak için meta robot etiketleri kullanılabilir.

  3-Meta Robotlar

  Meta Robot Etiketleri, arama motoru botları için sayfa düzeni talimatları oluşturur. Bu etiketler html belgesinin başına dâhil edilir.

  Örnek Bir Mata Robot Dosyası

   

  <html>
  <head>
  <title>İnternetin En İyi Sitesi</title>
  <meta name=”ROBOTS” content=”NOINDEX, NOFOLLOW”>
    </head>
  <body>
  <h1>Merhaba</h1>
  </body>
  </html>

  Örnekteki, NOINDEX ve NOFOLLOW ifadeleri, robotlara verilen sayfaların indexlenmemesi gerektiğini ve sayfadaki hiçbir linkin takip edilmemesini söyler.

  4-Rel=”Nofollow”

  Linklerin nasıl oy olarak hareket ettiğini hatırlayın. Rel=nofollow’da arama motorlarından oylarınızı kaldırırken bir kaynak görevi görür. Kelimenin tam anlamıyla, nofollow, arama motorlarına bu linkin takip edilmemesi gerektiğini söyler. Fakat bazı arama motorları yeni sayfalar keşfetmek için takip etmeye devam eder. Bu linkler kesinlikle daha az değerdedirler ancak güvenilmeyen bir kaynağa çeşitli durumlarda hala yararlıdırlar.

  Örnek bir nofollow:

  <a href=”http://www.ornek.com” title=“Örnek” rel=”nofollow”>Örnek Link</a>

  Örnekte, örnek link asla ornek.com’un değerini geçemez.

  5-Rel=”canonical”

  Genellikle aynı içerik, sitenizde, bir ya da daha fazla URL altında gözükür. Örneğin aşağıdaki bağlantıların hepsi ana sayfaya gider.

  http://www.ornek.com/

  http://www.ornek.com/default.asp

  http://ornek.com/

  http://ornek.com/default.asp

  http://Ornek.com/Default.asp

  Arama motorları için bu 5 sayfa da farklı gözükür. Fakat içerik her sayfada aynı olduğundan, bu olası sıralamanız için değer kaybına yol açabilir. Canonical etiketi de bu sorunu aşmak için hangi sayfaların tek olduğunu arama motoru botlarına anlatır.

  <html>
  <head>
  <title>İnternetin En İyi Sitesi</title>
    <link rel=”canonical” href=”http://www.ornek.com”>  </head>
  <body>
  <h1>Merhaba</h1>
  </body>
  </html>

  Yukarıdaki örnekte rel=canoncial, bu sayfanın http://www.ornek.com’un kopyası olduğunu ve bunun ikinci URL olarak düşünülmesi gerektiğini anlatır.

  ARAMA MOTORU ARAÇLARI

  Google Webmaster Araçları – Popüler Özellikler

  Ayarlar

  Coğrafi Hedef: Eğer verilen site, belirli bir alandaki kullanıcıları hedefliyorsa, Google, sitenizin o bölgeye özgü aramalarda nasıl görüneceğini belirlemekte size yardımcı olur ve bunun yanında Google, bu bölgedeki aramalardaki sonuçlarınızı iyileştirir.

  Öncelikli Alan Adı: Tercih edilebilen alan adıyla birlikte webmasterlar, web sitelerinin hangi isimle indexlenmesini tercih edebilirler. Eğer siz bu tercihinizi http://www.ornek.com olarak yapmışsanız ve Google http://ornek.com olarak bir link bulmuşsa, bunu http://www.ornek.com’a çevirir.

  URL Parametreleri: Google bilgilerinde sitenizin her parametresiyle ilgili bilgiyi görebilirsiniz. Bu Google’ın sitenizi daha efektif bir şekilde taramasına yardımcı olur, kopya içerikleri göz ardı eder ve Google üzerindeki benzersiz içerikleri artırmaya çalışır.

  Tarama Hızı: Tarama hızı, Google botlarının sitenizi tararkenki hızını etkiler. Bu sitenizi Google botlarının hangi sıklıkla ziyaret edeceğini etkilemez. Google sadece, sayfaların sayısına oranlı, önerilen arama hızını belirler.

  Teşhis

  Zararlı Yazılım: Eğer Google sitenizde bir zararlı yazılım bulursa sizi bilgilendirir. Zararlı yazılım sadece kullanıcılar için zararlı değildir, aynı zamanda sıralamanızı da olumsuz etkiler.

  Tarama Hataları: Eğer Google botları, sitenizi tararken bir sorunla karşılaşırsa, 404 gibi, Google botları buldukları bu hatanın nerede olduğunu size bildirirler.

  HTML Önerileri: Bu özellik, arama motorlarının dost canlısı olmayan HTML kodlarının belirlenmesinin sağlar. Özellikle, meta bilgi sorunları, başlık sorunlar, index edilemeyen içerik sorunları gibi maddeleri listeler.

  Siteniz İnternette

  Bu istatistik özellikle SEO’cular için benzersiz bir bakış sunuyor. Anahtar kelime gösterim raporları, tıklama oranları, arama sonuçları ile ulaşılmakta en iyi olan sayfaları ve link istatistikleri gibi değişik alanlarda veriler görülebilmektedir. Dikkat edin ki çoğu webmaster bu sonuçların eksik ve kabaca olduğundan yakınıyor.

  Site Yapılandırması

  Bu önemli özellik ise size, site haritalarınızı kaydetmek, robots.txt dosyanızı test etmek, site linklerini ayarlamak ve sitenizi taşırken değişmiş linkleri kaydetmek gibi imkanlar sunuyor. Bu alan ayrıca önceki maddelerde ele alınan Ayarlar ve URL Parametreleri gibi bölümleri de içine alıyor.

  +1 İstatistikleri

  Kullanıcılar, içeriğinizi Google+’da +1 butonu ile paylaştıklarında, bu arama sonuçlarında açıklanıyor. Google Arama Araçları da arama sonuçlarındaki +1’in etkisini sizlere gösterir.

  Laboratuarlar

  Bu bölümde ise Google hala denemekte olduğu istatistikleri sunar fakat bunlar yine de webmasterlar için önemlidir. Bu istatistiklerin en önemlilerinden biri de Site Performansıdır. Bu özellik sitenizin kullanıcılar için ne kadar yavaş veya hızlı yüklendiğini gösterir.

  Sıra Bulucu

  Türkiye’nin ilk ve en doğru sıra bulucu sitesi olan amokas.com sitesi hala Türkiye’nin en çok kullanılan sıra bulucusudur.

  BİNG Webmaster Araçları

  Anahtar Özellikler

  Site Genel Görünüşü

  Bu ara yüz sizlere genel olarak Bing’deki arama sonucu istatistikleriniz ile ilgili bilgiler sunar. İstatistikler, bir bakışta, tıklamalar, gösterimleri, sayfa indexlemelerini, taranan sayfaları sizlere sunar.

  Tarama İstatistikleri

  Burada sitenizdeki kaç sayfanın Bing tarafından tarandığını görebilir ve varsa karşılaşılan sorunlara göz atabilirsiniz. Google Webmaster’a benzer nitelikte, site haritalarınızı ekleyerek, Bing arama motoruna içeriğinize ulaşması ve önceliklerinizi anlaması için yardımcı olabilirsiniz.

  Index

  Bu bölüm ise kullanıcılara, Bing’in web sitelerindeki sayfaları nasıl indekslediklerini görüp kontrol etmesine yardımcı olur. Yine Google Webmaster Araçlarına benzer şekilde, URL kaydettirebilir, arama sonuçlarından URL çıkarabilir, gelen bağlantıları keşfedip, parametre ayarı yapabilirsiniz.

  Trafik

  Trafik geçmişi, Bing Webmaster’da Bing ve Yahoo’daki gösterim ve tıklamaları içerir. Burada, en ucuz maliyetle ulaşılabilecek en iyi yeri ve eğer reklam satın almışsanız hedeflediğiniz kelimeleri görebilirsiniz.

  Arama motorları ile çalışmıyorken, Moz’un sunduğu Site Kaşifi (Open Site Explorer) da benzer verile için deneyebilirsiniz.

  Özellikler

   

   

  Güçlü Link Tespiti:

  Site kaşifi, sitenize gelen linkleri, hangisinin daha iyi olduğunu görmeniz açısından istatistiklere göre sıralar.

  En Güçlü Linke Sahip Alan Adını Bulun

  Bu özellik, sitenize link veren en güçlü alan adını bulmanıza yarar.

  Link Metni Dağılımını Analiz Edin

  Site kaşifi size, insanların linkinize tıklarken gördükleri metinleri gösterir.

  Baş Başa Karşılaştırma Görüntülemesi

  Bu özellik size, iki web site arasında kıyaslama yaparak diğerlerini neden arkada bıraktıklarını açıklar.

  Sosyal Paylaşım İstatistikleri

  Her URL için Facebook paylaşımlarını, beğenileri, tweetleri veya +1’leri ölçmenize yarar.

   

  Arama motorları, webmasterlara kendi arama sonuçlarını geliştirmek için sadece son zamanlarda daha iyi araçlar sunmuştur. Bu SEO’da webmaster ve arama motoru ilişkisi için büyük bir adımdır. Onlar dedi ki, arama motorları webmasterların yardımlarıyla sadece bir noktaya kadar gidebilir. Bu, bugün gerçek olmuştur ve gelecekte de böyle olacaktır. Pazarlamacılar ve webmasterlar adına SEO için büyük bir sorumluluk vardır.

  Bu nedenle SEO’yu kendiniz için öğrenmeniz çok önemlidir.


  Yorumunu Yaz

  Copright 2005-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | İzinsiz Kopyalanamaz SEO Amokas