teklifal

0850 303 16 56

info@amokas.com

Popülariteyi artırmak için kullanılan yöntemler ve backlink

  Popülerliği Arttırmak ve Linkler

  İnterneti tarayan arama motorları için linkler, sayfalar arasındaki caddeler gibidir. Arama motorları, gelişmiş bağlantı analizlere yaparak,  sayfaların birbiriyle nasıl ilişki olduğunu anlarlar.

  1990’dan beri arama motorları, linkleri birer oy olarak kullanırlar-internette demokrasiyi temsil eden bu sistem ile hangi sitenin daha popüler ve önemli olduğu anlaşılır. Arama motorları kendilerini daha iyi bir iş çıkarmak için linkler üzerinde hassaslaştırdılar ve değişik algoritmalar bu verilere dayanarak siteler arası nüans değerlendirmesi yaptılar.

  Linkler SEO’nun her şeyi değildir fakat arama uzmanları, arama motorlarının algoritmalarının büyük bir bölümünün linklere dayalı olduğunu ifade ederler. Linkler sayesinde arama motorları, web sitenin analizini sadece sayfaların popülerliği veya sayısına göre değil, güven, spam ve itibara göre de yaparlar. Güvenilir siteler, diğer güvenilir sitelere link vermeye eğilimlidirler ve spam siteler, güvenilir sitelerden çok nadir link alabilirler. Linkler, Hilltop algoritmasındaki gibi, verilen konudaki en iyi içeriği bulabilmek için en güzel yoldur.

  SEO için iyi bir link inşası, iyi bir sıralamada olmak ve arama motorlarından çok daha fazla ziyaretçi çekebilmek için önemlidir.

  Link İnşası

  Arama motorları tarafından kullanılan linkler:

  Link inşasına başlamadan önce, arama motorlarında linklerin nasıl kullanıldığını anlamak çok kritik. Ayrıca algoritmalar için de linklerdeki ağırlıkları anlamak da başarı için gereklidir. Arama motorları linkleri değişik yollarda kullanır. Link özelliklerinin arama motorları tarafından nasıl ölçüldüğünü bilmiyorken, patent uygulamalarının analizi yoluyla, yılların tecrübesi ve uygulamalı testlerle, biz gerçek hayattan bazı akıllıca varsayımlar çıkarabiliriz. Aşağıda dikkate değer önemli faktörlerin listesi vardır. Bu faktörler ve daha fazlası, profesyonel SEO’cular tarafından bir sitenin link değeri ve sitenin link profili çıkarılırken önemli kabul edilip kullanılır.

  Global Popülerlik

  Bir site için daha önemli olan şey, site ile alakalı linkler alabilmektir. Vikipedi gibi bir site, 1000’den fazla farklı siteden link almıştır ve bu da o sitenin değerli ve popüler bir site olduğunu gösterir. Arama motorlarının güvenini kazanmak için, diğer link ortaklarınızın desteğini almanız gerekir. Daha popüler olmak, daha iyidir.

   

  Yerel/Bir Konuda Popülerlik

  Yerel popülerlik kavramı, ilk defa Teoma arama motoru tarafından kullanılmıştır. Bu kavrama göre, yerel sitelerden alınan linkler, global sitelerden alınan linklerden daha yararlıdır. Örneğin, eğer köpek kulübesi satan bir siteniz varsa, Köpek Yetiştiricileri Derneği’nden alacağınız link, bir paten sitesinden alacağınız linkten daha yararlıdır.

  Link Metni

  Arama motorlarının sıralamaları düzenlerken kullandıkları önemli etkenlerden biri de link metinleridir. Eğer doğru anahtar kelimeyle onlarca link alırsanız, sıralamada hedeflenen yere gelmekte önemli bir iş yapmış olursunuz.

  Güvenilirlik Derecesi

  İnternetin büyük miktarda spam içermesi hiç de sürpriz değil. Bazı verilere göre internetteki sitelerin %60’ı spam. Bu alakasız içerikleri ayıklamak için de, arama motorları güven ölçen ve birçoğu link grafiklerine dayanan bir sistem kullanırlar. Son derece güvenilir bir siteden link almak, sizin güvenilirlik puanınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Üniversitelerden, hükümet sitelerinden, kar amacı gütmeyen kuruluş sitelerinden alınan linkler, güvenilirliğinizi en çok arttıran linkler arasındadır.

  Link Ağacı

  Spam linkler genelde her iki yöne de giderler. Spam linkli bir web sitesi, muhtemelen diğer spam sitelerle link alışverişi yapmaktadır. Arama motorları da bu link ağacına bakarak içinde bulunduğunu link inşasını anlayabilmektedirler. Bu da demek oluyor ki, link aldığınız ve verdiğiniz sitelere çok dikkat etmelisiniz.

  Tazelik

  Linkler zamanla eskime eğilimdedirler. Bir zamanlar popüler olan siteler zamanla eskimeye başlarlar ve yeni linkler almakta başarısız olurlar. Yani, önemli olan tek seferlik link almak değil, bu işlemi sürekliliği olan bir hale getirmektir. Yaygın olarak “FreshRank” olarak anılan bu derecelendirme, arama motorlarının sıralama ve popülerlik belirlerken kullandıkları önemli bir etkendir.

  Sosyal Paylaşımlar

  Son birkaç yılda içeriklerin Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılma sayısında patlama görüldü. Yine de, arama motorları sosyal paylaşım sitesindeki linklerle normal sitelerden alınan linkler arasındaki farkları anlayabilirler. Arama profesyonelleri arasında bu konuda büyük bir tartışma söz konusu. Konu genel olarak, arama motoru algoritmalarının sosyal medya paylaşımlarına verdiği önemin büyüklüğü konusunda. Fakat yine de bu paylaşımların öneminin olduğu yadsınamaz.

  SOSYAL PAYLAŞIMIN GÜCÜ

  Google+, Facebook, Twitter Nasıl Dünya’yı Değiştirir

  2011-2012 yıllarında tüm dünyada ve internet sektöründe sosyal paylaşımın gücü bir anda arttı. Özellikle Google, kendi arama sonuçlarının içine sosyal paylaşımı daha çok katmaya başladı. Giriş yapmış kullanıcıların da sosyal paylaşım sitelerinde paylaştıkları içerikleri değerlendirmeye katan Google, normalde ilk 10 içinde görüntülenmeyecek sonuçları bile sosyal paylaşımın etkisiyle bu sıralamalara sokuyor.

  Arama pazarlamacıları için sosyal paylaşıma doğru olan bu yönelmenin önemi çok büyüktür. Kim içeriğini daha fazla sosyal medyada paylaşıyorsa, arama sonuçlarında da bunun etkisini görmedi muhtemeldir. Yayıncılar için, içeriklerinin sosyal medyada paylaşımı çok önemlidir. Özellikle Google için, Google+’da yapılan paylaşımların önemi daha büyüktür.

  Sosyal Paylaşımlar Sıradan Linklerle Aynı Özellikteler Mi?

  Tek kelimeyle, hayır. Tweetlerin, beğenmelerin, artılamaların sıralamaya etkisiyle ilgili zaten kanıtımız var. Fakat aynı zamanda, link alış verişi de daha kalıcı bir yöntemdir.

  LİNK İNŞASININ TEMELLERİ

  Link inşası bir sanattır. Bu SEO işinin hemen hemen en zor, aynı zamanda da en önemli kısmıdır. Link inşası, yaratıcılık, acelecilik ve genellikle de bir bütçe gerektirir. İki link inşası aynı olamaz ve link inşası için seçtiğiniz yol tıpkı sizin karakteriniz gibi, web siteniz üzerinde de çok etkilidir. Aşağıda bağlantı kazanımı için 3 temel tip vardır.

  Doğal Yayın Linkleri

  Site veya sayfalar tarafından içeriğinize veya şirketinize verilen linklerdir. Bu tür linkler, değerli malzemenin oluşturulması ve farkındalık yaratmak dışında SEO için hiçbir özel eylem gerektirmez.

  Manüel Yardım Linki İnşası

  SEO dizinlerine siteleri göndererek veya e-posta ile blogculara mail atılarak kazanılan linklerdir. Linke kullanıcının ilgileri doğrultusunda neden tıklanması gerekliliğini açıklamanız durumunda SEO anlamında değer kazanabilirsiniz. Örneğin bir profesörü sizin içeriğinizin müfredata daha uygun olduğunu ikna etmek ya da bir web sitesi ödülleri programına başvurmak bu link inşası içindedir.

  Kendiliğinden Oluşan Linkler

  Yüzlerce hatta binlerce web sitesi kullanıcılarına sundukları ziyaretçi defteri, kullanıcı imzaları, blog yorumları veya kullanıcı profilleri ile linkler oluşturuyor. Bu linkler daha az değerli olsa da yapılabilir çünkü genel olarak hala bazı siteler için etkisi var. Genel olarak arama motorları bu tür linklerin değerini düşürüyor hatta bazıları agresif olarak bu tarz siteleri cezalandırıyor. Günümüzde bu tür bağlantılar spam olarak kabul edilebilir ve dikkat edilmesi gerekir.

  Link İnşa Kampanyasına Başlamak
  Herhangi bir pazarlama faaliyetinde olduğu gibi, link kampanyası oluştururken de öncelikle hedef ve stratejiler oluşturulmalıdır. Fakat maalesef ki link inşası ölçülmesi en zor aktivitelerden birisidir. Buna karşın arama motorları her linkin değerini kesin ve matematiksel ölçümler ile içten ölçerler çünkü bu verileri dıştan öğrenmek imkansızdır.
  SEO’cular, bir linkin değerini ölçerken değerlendirme ölçümlerine güvenirler. Bu ölçümlerin neler olduğu ise aşağıda verilmiştir:

  İlgili Arama Terimleri Sıralaması

  Arama motorlarının, sitenin yapılan arama için değerini anlayabilmek için kullandıkları en önemli yöntemlerden biri, site hedeflerindeki anahtar kelime ve cümlelere bakmaktır (başlık ve etiketler). Örneğin köpek kulübesi aramasında üst sıralara çıkmak istiyorsanız, bu kelimede üst sıralarda çıkan sitelerden link edinmelisiniz.

  Moz mozRank

  mozRank (mR) verilen sitenin internette ne kadar popüler olduğunu gösterir. Yüksek popülerlikteki siteler sıralamalarda üstte çıkmak için daha şanslıdır. Verilen sitedeki daha fazla link, onu daha popüler yapacaktır. Aynı zamanda linklerin alındığı önemli siteler de popüleriteyi arttırır ve o siteleri popüler olmayanların üstüne çıkarır.

  Web sitesinin mR değeri, yarı popüler sayfalardan alınan linklerle veya çok önemli sayfalardan alınacak birkaç linkle arttırılabilir.

  Domain İtibarı

  SEOmoz Domain İtibarı ( ya da DA), yapılan arama için domainin ne kadar etki edeceğini belirleyen bağımsız bir ölçümdür. İnternet alan adları grafiklerinin analizi, hesaplanması ve Google’daki on binlerce aramanın karşılaştırılması ile oluşturulur.

  Rakip Backlinkleri

  Backlinkleri iyi incelenen bir web sitesi zaten istenen anahtar kelimede iyi bir yerdedir. Siz de bu tarz siteleri inceleyerek nasıl bu yere gelmeyi başardıkları ile ilgili önemli istihbaratlar alabilirsiniz. SEO’cular, Open Site Explorer gibi araçlar kullanarak, bu tarz önemli linkleri keşfedip kendi link inşaları için kullanırlar.

   

   

  Bir Sayfadaki Linklerin Sayısı

  Orijinal PageRank formülü makalesine göre, bir sayfadaki linklerin değeri, diğer bağlantıların varlığı ile değerlendirilmiştir. Yani, farklı sayfalarınıza linkler yerleştirmek, hepsini aynı sayfaya yerleştirmekten daha iyi sonuçlar doğuracaktır (diğer tüm şartlar eşitse).

  Potansiyel Link Sayısı

  Link inşası sadece arama motorları için olmamalıdır. Verdiğiniz linklerin doğrudan tıklanma ile işe yaraması, arama motorunda üst sıralara çıkmanızdan daha çok fayda sağlamayacaktır elbette ki fakat yine de bu yolla değerli ziyaretçileri sitenize çekmeyi hedefleyebilirsiniz (online pazarlamanın temel hedefi de budur). Doğrudan tıklamayla kaç kişi geleceği site analizlerine göre tahmin edilebilir bir şeydir. Eğer bu analizlere ulaşmıyorsanız, domainizin trafiği ile ilgili kaba bir fikir edinmek için Google servislerinden yararlanabilirsiniz. Bu tahminler bazen çılgınca yanlış çıksa da işinize yarayabilir.

  Arama motoru trafiği ile ilgili değişkenleri iyi anlayabilmek için deneyim ve pratik kazanmak gerekir. Zaman alan bu eylemi, web site analizlerini kullanarak yaptığınızın çalışmaların başarılı olup olmadığını anlamanız gerekir.

  Başarı, arama trafiğinizdeki artışla, yüksek sıralarla, arama motorlarından daha sık ziyaretçi alarak ve yönlendirme trafiğinizin artışıyla anlaşılabilir. Eğer bu ölçümler başarılı bir link çalışmasından sonra yükselmemişse, daha kaliteli linkler almanız ya da sitenizi yenilemeniz gerekebilir.

  5 ÖRNEK LİNK İNŞA STRATEJİSİ

  Linklerinizle Müşteri Kazanın

  Sürekli çalıştığınız ve sizin markalarınızı seven müşterileriniz varsa, onlara ortaklık rozeti yollayarak kendi yararınıza bir adım atabilirsiniz. (Grafiksel ikonlar da, tıpkı Google Adwords Sertifika programında yaptığı gibi siteniz için link niteliğindedir.) Aynı şekilde müşterileriniz için t-shirtler ya da stickerlar bastırabilirsiniz. Çünkü kendi sitenizi yaymak, internette kalıcı olmak için önemlidir.

  Değerli, bilgilendirici ve eğlendirici bilgiler içeren bir şirket blogunuz olsun.

  Bu başlık bizzat Google mühendisleri tarafından önerilen, çok popüler ve değerli bir adımdır. Bloglar, tutarlı ve taze bilgi anlamında benzersiz bir yeteneğe sahiptir. Aynı şekilde internetteki sohbetlere katılarak, listelere eklenerek, diğer bloglara link vererek veya dizinlere eklenerek de siteniz için link inşasına katkıda bulunabilirsiniz.

  Doğal linkler edinip kullanıcıların kendiliğinden paylaşması için içerikler oluşturun.

  SEO dünyasında bu madde, “linkbait” olarak adlandırılır. Viral bir etki yaratmak için, kullanışlı, yayılması önemli olan veya mizah yönleri güçlü içerikler kullanabilirsiniz. Yani yapmak istediğiniz şey, içeriğinizi gören kullanıcılarda, bunu hemen arkadaşlarımla paylaşmalıyım, ya da blogcular, webmaster için, sitemde bunu paylaşmalıyım etkisi kazandırmaktır. Bu yüksek kaliteli, etkisi büyük olan yöntem ile kullanıcılarda güven kazanıp sıralamalarda üste çıkabilirsiniz.

  Haber değeri Kazanın

  Basının, blogların ya da haber medyasının dikkatini çekmek çok etkilidir. Başka bir açıdan, hem ücretsiz, hem de etkisi çok büyük olan bu yöntemle yeni bir ürünü piyasa sürerek, ya da tartışma yaratarak daha popüler olabilirsiniz.

  Link inşası, sitenizin türüne de çok bağlıdır. Daha küçük siteler için, el ile link inşası, dizinlere girmek, link istekleri ve link değişimleri çalışmanızın bir parçası olabilir. Daha büyük siteler için ise, daha büyük ölçekli stratejiler gerekir. Örnek stratejileri burada anlattık, kapsamlı bir liste olmasa da işinize yarayabilir.

  İşinizle ilgili anahtar kelime veya cümlelerle siteler arayın. Doğrudan rakibiniz olmayan sitelere mail atarak, telefon ederek ya da mektup yollayarak onlardan link almaya çalışabilirsiniz.

  Paranı Kullan

  Link almanın başka bir yanı

  Google ve Bing, para ile alınan linklerin arama sonuçlarındaki etkisini azaltmak istiyor. Onlar için para ile alınan tüm linkleri tespit etmek imkansız olsa da, arama motorları bunları anlamak için kaynak ve zaman ayırıyorlar. Link satın alan siteler yakalandıkları zaman, büyük bir cezayla karşılaşıp, aramalarda çok aşağılara düşebiliyorlar. Tam tersine bazı arama profesyonelleri de arama motorlarının bunu yapmak yerine, kullanıcılardan bunu vazgeçirmenin yollarının bulunması gerektiğini düşünüyorlar.

  Biz de, doğal link alma konusuna çalışmanız gerektiğini sizlere önerir, ve zamanınızı, paranızı bu yönde harcamanız gerektiği konusunda siz tavsiye verebiliriz.


  Yorumunu Yaz

  Copright 2005-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | İzinsiz Kopyalanamaz SEO Amokas