teklifal

0850 303 16 56

info@amokas.com

Kullanıcı / ziyaretçi alışkanlıklarının ve içeriğin seoya etkisi

  KULLANICI DENEYİMLERİ ve SİTE İÇERİĞİNİN ARAMA MOTORLARINDAKİ SIRALAMAYA ETKİSİ

  Arama motorları kullanıcıları her zaman aramalarıyla en yakın sonucu göstermeye çalışır. Fakat “en iyi” sübjektif bir kanıdır. Arama motorlarının bunu sağlamak ve kullanıcılarını memnun etmek için iyi bir yöntemi vardır. Genellikle bu sitelerin birkaç ortak özelliği vardır:

  1. Kullanımı, anlaşımı ve gezinmesi kolaydır.

  2. Aramayla doğrudan ilişkili bilgiler içerir.

  3. Modern tasarlanmış ve tarayıcılarla uyumludur.

  4. Yüksek kaliteli, yasal ve güvenilir içerik sunar.

   

  Teknolojinin akıl almaz gelişimine rağmen arama motorları, web site içeriklerini halen bir insan kadar iyi analiz edemiyor. Bu yüzden de arama motorları, sitelerin “meta”larına güvenip ona göre karar veriyor. Web siteleri bir boşlukta yer almaz ve insanlar web siteleri ile iletişime geçebilir. Arama motorları da insanların web siteleri ile ilgilenip ilgilenmediklerini anlamak için verilere bakarlar ve bu sitenin kalitesi için arama motoruna fikir verir.

  Kullanılabilirliğin Etkisi ve Kullanıcı Deneyimleri

  Arama Motoru Sıralaması

  Arama motorlarının göz önüne aldığı sınırlı sayıda değişken vardır, anahtar kelimeler, site yapısı, linkler de buna dâhildir. Fakat arama motorları, bağlı linklere, kullanıcı ilgi ölçümlerine gibi etkenlere bakarak bir önsezi oluştururlar. Kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimlerinin sıralamaya etkisi ikinci plandadır. Bunlar dolaylı yoldan etki etse de, sitenin dış popülerliğine önemli bir etkisi vardır. Bu anlattığımız olaylar, “Hiç kimse bakımsız bir sitedeki linkleri beğenmez” olarak adlandırılır.

  Yüksek sıralamalara gelmeniz için arama motorlarının dikkat ettiği, imleme, geri dönen ziyaretçiler, linkler, sitenin paylaşımı gibi konulara önem göstermeniz gerekir. Yavaş yavaş ve emin adımlarla geldiğiniz sıralamada uzun süreler kalmanız daha kolaydır.

  Kaliteli Bir İçeriğin Özellikler

  Ölçümler

  Arama motoru size bir sayfa gösterdiğinde kendi başarısını sizin hareketlerinize göre ölçebilir. Eğer ilk sıradaki içeriğe tıklayıp ardından hemen ikinci sıradakine girmek için geri tuşuna bastıysanız, bu sizin ilk sonuçtan memnun olmadığınızı gösterir. Arama motorları başlangıçtan beri sitede uzun kalmaları dikkate aldı. Bunun içinde her gün yapılan milyonlarca hatta milyarlarca aramadan yola çıkarak bir havuz oluşturdular ve site sıralamalarını oluştururken de bu havuzdan yararlanırlar.

  Algoritma

  2011 yılında Google yaptığı Panda güncellemesi ile sıralamaları belirlerken kaliteli site algılamasına değişiklik getirdi. Google, insan denetçileri ile 1000’lerce sitede kalitesiz içerik aradı. Daha sonra bu insan denetçilerine benzer makine algoritmaları yaratmaya çalıştı. Bilgisayarlara bir kere insanların düşük kaliteli siteyi nasıl anlayacağı algoritması tanıtıldı. Sonuç olarak da gelen bu yeni algoritmayla Google sıralamalarının %20’si değişti. Panda güncellemesine ilişkin detayları internetten araştırabilirsiniz.

  Linkler

  Arama motorları, popülerliği daha iyi anlamak için link sistemini keşfettiler. Yüksek kaliteli siteler, diğerlerine göre daha fazla link elde ediyorlardı. Günümüzde link analizleri oldukça gelişmiş olsa da bu farklı sitelerde linkinizin olması ilkesi hala geçerli.

  Tüm dikkatimizi içerik üzerine toplamışken, makinelerin link alışverişlerini ayrıştırması da mümkün olmaktadır. Zamanlama, linklerin sayısı, kaynak ve link metinleri de yeni açılmış sitelerin sıralamasını etkiler.

  İçerikte Ustalık

  Arama Motorlarında Başarı İçin:

  İyi bir içerik oluşturmak, SEO dünyasında en çok tekrar edilen önerilerden birisidir. Klişe bir söz olsa da gerçekten arama motoru optimizasyonu için çok önemlidir. İnternette yapılan her araştırmanın bir niyeti vardır-bulmak, öğrenmek, satın almak, çözmek, düzeltmek, anlamak… Bu niyetleri karşılamak ve kullanıcılarını tatmin etmek için de arama motorları, içeriği daha üst seviyede olan siteleri, daha üst sıralarda çıkarmak için çalışır.

  Aramadaki Amaçlar

  Arama yapılırken farklı amaçlar vardır…

  İşlemsel Aramalar:

  Yerel bir işin tanımlanması, online alışveriş yapmak ya da bir görevi tamamlamak.

  İşlemsel aramalar mutlaka bir kredi kartı veya havale gerektirmez. Bir resim sitesine üye olmak, gmail hesabı oluşturma veya en iyi Çin restoranını bulmak da birer işlemsel aramadır.

  Yol Tarifi Aramaları:

  Önceden belirlenmiş bir hedefi veya bir web sitesi URL’sini doğrulamak.

  Yol tarifi aramaları doğrudan bir web site üzerine yapılır. Bazen kullanıcı tam URL bilmiyor olabilir. O zaman da arama motorları doğru konuma ulaşıncaya kadar “beyaz sayfa” hizmeti verir.

  Bilgi Aramaları:

  İşlemsel olmayan araştırmalar, hızlı cevaplar gibi bilgi elde edilen aramalar.

  Bilgi aramaları oldukça büyük bir alanı içerir. Harita, yön, hava durumu, Tony Stark’ın Iron Man’deki asker arkadaşının ismini bulmak, Mars’a nasıl gidileceğinin yol tarifi vs. Buradaki ortak nokta, aramaların ticari veya işlemsel olmayışı. Okuma ve tıklama dışında bir özellik gerektirmeyen bu aramalarda hedef bilgidir.

  Bu amaçların yerine getirilmesi size kalmış-Yaratıcılık, yüksek kalitede yazma, örneklerle açıklama, resim ve multimedya kullanımı kısacası harika içerik arayan birinin isteklerini karşılayabilmek. Size bunun yararı ise, linke tıklayarak sitenize ulaşanların memnun kalması ve pozitif duygularla sitenizden ayrılması.


  Yorumunu Yaz

  Copright 2005-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | İzinsiz Kopyalanamaz SEO Amokas