teklifal

0850 303 16 56

info@amokas.com

Arama motoru dostu olmanın temel öğeleri

  Arama Motoru Pazarlaması Neden Gereklidir?

  Arama motoru optimizasyonunun en önemli özelliği, kullanıcıların ve arama motorlarının anlaması için sitenin kolay olmasıdır. Arama motorlarının gittikçe artan tecrübesine rağmen, hala bir insanın herhangi bir siteyi görüp anladığı gibi anlayamadığı zamanlar vardırsa, motorlara her bir sayfanın ne hakkında olduğu ve kullanıcılar için nasıl kullanışlı olabileceği konusunda yardımcı olur.

  SEO karşıtı genel bir sav

  Sık sık aşağıdaki gibi ifadeler duyuyoruz:

  “Hiçbir zeki mühendis, web sitelerin sıralanması ve indekslenmesi için kurallar ya da prensipler gerektiren bir arama motoru oluşturamaz. Yarım akıllı biri bile her hangi bir yapıyı tarayabilen, her hangi bir boyutta karışık ya da kusurlu olan kodu ayrıştırabilen ve bununla birlikte lisanssız arama pazarlama uzmanları tarafından optimize edilmiş sonuçlar yerine en iyi ve alakalı sonuçlara dönmek için bir yol bulabilen bir sistem isteyebilir.”

  Fakat…

  Aile köpeğinizin bir fotoğrafını online olarak postaladığınızı hayal edin. Her hangi bir kişi köpeğinizi ‘orta boylarda, siyah, bir şeyler attığınızda onu getirerek parkta oyun oynayan ve Lab’a benzeyen bir köpek’ olarak tanımlayabilir. Diğer yandan dünyanın en iyi arama motoru bile, herhangi bir yerdeki fotoğrafı anlamakta zorlanabilir. Bir fotoğrafı anlamak için nasıl bir arama yaparsınız? SEO, motorların içeriği anlamaları için webmasterların ipuçları oluşturmalarını sağlar. İçeriğinize uygun yapılar eklemeniz, SEO için önemlidir.

  Arama motorlarının yapabilecekleri şeyleri ve sınırlarını anlamanız, uygun bir şekilde oluşturabileceğiniz, biçimleyebileceğiniz ve sitenizin içeriğini notlarla açıklayabileceğiniz arama motoru örümceklerinin  özümleyebileceği bir yol sağlar.

  Sınırlandırmalar x3

  Arama Motoru Teknolojisinin Sınırları

  Büyük arama motorlarının tümü 1. Bölümde açıklandığı gibi aynı prensipler üzerine kuruludur. Otomatik arama motorları webi tarar, linkleri takip eder ve büyük çaptaki veri tabanlarını indeksler. Şaşırtıcılıktan öte bir şey olmayan bu göz kamaştırıcı suni zeka çeşidine bu şekilde ulaşır. Modern arama teknolojisi söylenildiği gibi tamamen güçlü değildir. Kapsama  ve sıralamadaki çok büyük problemlere sebep olan tüm türlerin teknik sınırlamaları vardır. Aşağıda en yaygın olanlar listelenmiştir.

  1. Spidering ve Problemleri İndeksleme
  • Arama motorları üye girişi gibi online durumlarda başarılı değildir ve bu sebepten dolayı bu durumların arkasında saklı kalan herhangi bir içerik bulunabilir.
  • İYS (İçerik Yönetim Sistemi) kullanan web siteleri genelde aynı sayfanın iki suretli versiyonlarını oluştururlar. (Bu orijinal içerik arayan arama motorları için büyük bir problemdir.)
  • Bir web sitenin tarama direktiflerindeki (robots.txt) hatalar, arama motorunun tümüyle kapanmasına sebep olabilir.
  • Zayıf link yapıları bir web sitenin içeriğinin tamamına ulaşmaya çalışan arama motorlarının çöküşüne sebebiyet verir. Diğer durumlarda, zayıf link yapıları, arama motorlarına içeriği arama motoru örümceklerine kayıtlarındaki ‘önemsiz’ olarak belirtilen şeyleri açığa çıkarmayı minimalize etmek gerekir.

   

  İçerik dışı metin çevirimi

  • Motorlar, HTML metinleri dışındakileri okumakta iyileşmesine rağmen, zengin medya formatını arama motorlarını ayrıştırması zordur.
  • Bu, Flash dosyalarındaki, fotoğraflarındaki, video, ses & eklenti içeriğindeki metinleri de kapsar.

  2. Sorgu Eşleme İçeriği

  • Metinler, insanların araştırmaya alışık olduğu yaygın terimlerle yazılmaz. Örneğin, insanlar aslında ‘buzdolabı’ olarak araştırırken, ‘yiyecek soğutma üniteleri’ diye araştırmak
  • Dil ve uluslararası hale getirilen alt yazılar. Mesela Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesindeki ‘renk’ kelimesinin yazılışındaki farklılık (renkli). Şüphe içinde insanların aramalarını kontrol edersin ve içeriğine uygun olanı kullanırsın.
  • Lokasyon kullanımı. Ziyaret edenlerin çoğunluğunun Japon olduğu websitede, Polonyaca içeriği kullanmak
  • Karışık içerik sinyalleri. Örneğin, blog gönderisinin başlığı ‘Meksika’nın en iyi kahvesi’ olan bir gönderinin mükemmel bir kahve servis edilen Kanada’da bir tatil yeriyle alakalı olması. Bu karışık mesajlar arama motorlarına kafa karıştırıcı sinyaller göndermektedir.

   

  3.”Ağaç ormanda düşerse” Durumu

  SEO, sadece arama motoru web gelişiminin teknik detaylarını düzeltmek değildir. Pazarlamayla da ilgilidir. Belki de en önemli içeriği arama motorlarının işlevselliğini kavramaktır. Mükemmel bir site oluşturabilirsiniz fakat işlevselliği sağlamadığınız sürece içeriği arama motorlarına görünmez olacaktır. Bu, sonuçları göstermede ‘ilgi’ ve ‘önem’in ölçülerine bağlı olan arama teknolojisinin doğasından kaynaklanır.

  “Ağaç ormanda düşerse” atasözü, ‘Eğer civarda sesi duyacak kimse yoksa, aslında gerçekleşmemiş olabilir.’ i varsayar. Diğer yandan, eğer kimse sizin içeriğinize bağlanmazsa, arama motorları da onu görmezden gelebilir.

  Motorların kaliteyi ölçme içgüdüsü ve web üzerindeki fantastik içerik parçalarını keşfetme potansiyeli yoktur. Sadece insanların keşfetme, tepki gösterme, yorumlama ve bağlanma gücü vardır. Bu yüzden harika içerik kolayca oluşturulamaz, paylaşılıp bilgi alışverişi yapılır. Arama motorları, popüler olan web sitelerine en yüksek kaliteyi sağlama gibi mükemmel bir iş yapmaktadır fakat bu popülariteyi meydana getiremez. Bu yetenekli internet pazarlamacılarının birhedefidir.

  On pozisyon, sıralama düzenlemesi, tıklama trafiği ilgili pozisyonlarına ve araştırmacıları etkileyen yeteneklerine bağlıdır. Pozisyon 1,2 ve 3teki sonuçlar, sayfa altındaki sonuçlardan ve karışık sayfalardaki sonuçlardan çok  daha fazla trafiğe maruz kalır. Çok fazla dikkatin çok az listeye gitmesi, arama motorları sıralamasında bir finansal teşvikin her zaman olacağı anlamına gelir. Her ne kadar arama yönü değişse de, web siteleri ve iş dünyası bu trafik, tarama ve sağlanan görünürlük için yarış halinde olacaklardır.

   

  Sürekli tema değiştirmek

  1990ların ortalarında arama pazarlama başladığında, meta anahtar kelimeleri etiketi ve anahtar kelime dolgusu iyi sıralama için gerekli taktiklerin bütün düzenli parçalarıydı.2004’te,bağlayıcı metinle link bombalanması, spam bulaştıran otomatik blog yorumundan link toplulukları alınması ve websitelerin ortak link çiftlikleri yapısı akış için geliştirilebilirdi. 2011’de sosyal medya pazarı ve dikey yerleştirme arama enklüzonu arama motoru optimizasyonunu yürütmek için başlıca metotlardır.

  Gelecek belirsizdir fakat arama dünyasındaki değişim sabittir. Bu sebeple, arama pazarlama, web üzerinde rekabetçi kalmayı dileyenler için değişmeyen ihtiyaç olarak kalacaktır. Diğerleriyse SEO’nun yok olacağını ya da spam olacağını iddia eder. Gördüğümüz üzere, düz mantık olan web sitelerin arama motorlarında ilgi ve yerleşim için rekabet içinde olmaları ve bu aramalarla en iyi bilgi ve tecrübeyle artan akış ve görünebilirliğin yararlarını alması dışında bir savunmaya ihtiyaç yoktur.


  Yorumunu Yaz

  Copright 2005-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | İzinsiz Kopyalanamaz SEO Amokas