teklifal

0850 303 16 56

info@amokas.com

Arama Motorlarının Sempatik Dizaynı ve Gelişiminin Esasları

   

  Arama motorları webi nasıl tarayacaklarında ve içeriği nasıl çevirecekleri konusunda sınırlandırılmışlardır. Arama motorları bir web sayfasına bizim baktığımız gibi bakmaz. Bu bölümde, web sayfalarının yapımının belirli tekniksel esasları üzerinde yoğunlaşacağız böylece arama motorları ve benzer ziyaretçiler için yapılandırıldılar. Bu bölüm rehberin, programcılarınızla, bilgi mimarlarınız ve tasarımcılarınızla paylaşacağınız harika bölümlerinden biridir, böylece bir site yapısındaki tüm taraflar plan yapabilir ve arama motoru dostu bir site geliştirebilir.

  ‘Sanırım bulmakla zorlanıyorum. Bu siteyi hokkabaz pandalar için açmıştım ama Google’da hiçbir yerde bulamıyorum. Ne yapsam?’

  İndekslenebilir İçerik

  Arama motorlarında listelenmek için en önemli içerik HTML metin formatında olmalıdır. İleri seviye tarama teknolojisine rağmen, fotoğraflar, Flash dosyaları, Java uygulamaları ve diğer yazısız içerikler genelde arama motorları tarafından ya görmezden gelinir ya da değeri düşürülür. Ziyaretçilerinize gösterdiğiniz sunduğunuz kelimeler ve kalıpların arama motorlarında görünürlüğünden emin olmanın en kolay yolu, sayfada HTML metnine yer vermektir. Dahası, daha iyi formatlama ya da görsek sunum tarzı isteyenler için ileri seviye metodlar da uygundur:

  1. gif, jpg, ya da png formatındaki fotoğraflar, arama motorlarına görsel içeriğin bir metin tanımı sağlanarak HTML ‘de “alt özellik” oalrak görevlendirilebilir.
  2. Arama kutularına navigasyon ve tarama linkleri eklenebilir.
  3. Flash ya da Java plug-in sayfaya metinle eklenebilir.
  4. Video & ses içeriğinin, kullanılan kelime ve kalıplar motorlar tarafından indekslenmek istenir diye beraberinde bir transkripsiyon olmalıdır.

  Bir Arama Motoru Gibi Görmek

  Web sitelerin indekslenebilir içerikle ilgili belirli sorunları vardır, bu yüzden iki kez kontrol etmek gerekir. Google önbellek, SEO-browser.com ya da MozBar gibi araçlar kullanarak içeriğindeki hangi elementin motorlara görünür ve indekslenebilir olduğunu görebilirsiniz. Şu an okuduğunuz sayfanın Google metin önbelliğine bir  göz atın. Ne kadar farklı göründüğünü fark ettiniz mi?

  Hadi ya, benziyor muyuz?

  JugglingPandas.com.tr’nin anasayfasının bütün bilgileri içermediğini Google önbellek özelliğini kullanarak görebiliriz. Bu durumda uygun hale dönüştürmek arama motorları için zordur.

  “Aks Hokkabaz Eşekler bloğumu tamamen kapatmalıyım.”

  “Çok fazla eşek ve sadece başlık mı?”

  E bunun eğlencesi nerede?

  Eeee… Google Önbellek aracılığıyla sayfanın verimsiz bir boş alandan oluştuğunu görürüz. Sayfanın ‘Aks Hokkabaz Eşekleri’ olduğunu söyleyen bir metin bile bulunmamaktadır. Site tamamen Flash yapımıdır fakat ne yazık ki, bu arama motorlarının içerik metinlerinin ya da görsel oyun linklerini indeksleyemeyeceği anlamına gelir. HTML metni olmadan bu sayfanın arama sonuçları sıralamasında görünmesi çok zordur.

  Sadece içerik metnini kontrol etmek değil aynı zamanda iki kez kontrol etmek için SEO araçlarını kullanmak akıllıca olur. Bu şekilde arama motorları resimlerinize ardından da linklerinize ulaşır.

  Taranabilir Link Yapıları

  Arama motorlarının büyük çaptaki indeks bağlantılı anahtar kelimesinde sayfaların sıralanması için içeriği görmeleri gerektiği gibi ayrıca içeriği bulmak  için linkleri de görmeleri gerekir. Örümceklerin bir websitenin patikalarını araştırmasına izin veren taranabilir bir link yapısının bir sitedeki bütün sayfalarını bulması önemlidir. Binlerce sitenin yüzlercesi arama motorlarının erişemediği yollarda kritik navigasyon hataları yapar, böylelikle arama motorlarının indekslerinde sayfaları oluşturmak için yeteneklerinin pekişmesi listelenir.

  Örnek üzerinde, Google örümceği sayfa A’ya ulaşmıştır ve sayfa B ve E’ye olan linkleri görmektedir. Fakat C ve D sitede önemli sayfalar olmasına rağmen, örümceğin onlara ulaşabilecek yolu yoktur.(Nerden oluşturulduğuna bile)Bu, o sayfalarda direkt tarama linklerinin olmadığını gösterir. Google ‘ın ilgilendiği kadarıyla oluşmamış olabilirler-eğer örümcekler ilk girişinde bu sayfalara erişemezlerse, mükemmel içeriğin, iyi anahtar kelimelerin ve akıllı pazarlama olması bir şeyi değiştirmez.

  Bir Linkin Anatomisi

  Tanım üzerindeki ”<a”, linkin başlangıcını göstermektedir. Link tagleri içerir, kullanıcılar başka bir sayfaya geçebilsin diye sayfada tıklanabilir bölge sağlar. Bu internet köprülerinin orijinal navigasyon elelementidir. Link yer yönlendirmesi, linkin bulunduğu yeri tarayıcılara (ve arama motorlarına) anlatır. Burada, URL http://www.jonuvye.com örnek gösterilmiştir. Sonra, SEO dünyasında ‘anchortext’ denilen linkin ziyaretçiler için görülür payı linkin gösterdiği sayfayı tanımlar. Örnek sayfa, WashingtonD.C.’den arkadaşım Jan Wye’nin yaptığı gelenek kemerleri hakkındadır,bu yüzden ‘Jan Wye’nin Gelenekle Tasarlanmış Kemerleri’ adlı bir ‘anchortext’i kullandım.. “</a>” linki kapar, böylece sonraki elementler linke bağlanamazlar.

  Bu bir linkin en temel formatıdır ve arama motorları için fazlasıyla anlaşılabilirdir. Örümcekler, webteki motorların link grafiklerine bu linki eklemeleri (Google PageRank) gerektiğini, bunu bağımsız değişken sorguyu hesaplamak için kullanmaları gereksizdir ve örnekte gösterilen sayfanın içeriğini indekslemek için takip etmeleri gerektiğini bilirler.

  Sayfalara neden ulaşılamadığıyla ilgili birkaç örnek:

  İstek-Talep Formu

  Kullanıcılarınızdan içeriğe girmeden önce bir anket doldurmalarını isterseniz, arama motorları bu korunan sayfaları hiç görmeyebilir. Forumlar parolayla korunan giriş yada gelişmiş bir anket içerebilir. Her durumda, arama örümcekleri genellikle forum önermezler ve böylece, herhangi bir içerik ya da link arama motorlarına görünmez bir link aracılığıyla erişebilir olur.

  Ayrıştırılamaz Jawascript Linkleri

  Linklerde Jawascript kullanıyorsanız, arama motorlarının taramadığını ya da linkin içinde bulunanların çok az değer taşıdığını bulabilirler. Standart HTML linkleri, örümceklerden taramasını istediğiniz herhangi bir sayfada Jawascript ile değiştirilir(ya da eşleştirilirler).

  Meta Robotları Tagi ya da robots.txt tarafından bloklanan sayfaları gösteren linkler

  Meta robotları tagi ve robots.txt dosyaları, site sahibine bir sayfaya spider girişini kısıtlama izni verir. Webmasterların istemeden bu direktifleri hilekar robotlar tarafından giriş bloklama teşebbüsü olarak kullanmaları yalnızca arama motorlarının taramalarının durumlarını göstermek için uyarılmışlardır.

  Framesor I Frames

  Teknik olarak frame ve i-frame linkleri organizasyon ve takip durumundaki motorlar için yapısal sorunlar dışında taranabilir arama motorlarının nasıl indekslediği ve linkleri nasıl takip ettiği konusunda iyi bir teknik bilgiye sahip ileri seviye bir kullanıcı değilseniz en iyisi uzak durmanızdır.

  Robotlar arama formlarını kullanmaz.

  Bu direk olarak formlardaki uyarının üzerine olsa da, bahsedilmesi gereken yaygın bir problemdir. Bazı webmasterlar, sitelerine arama kutuları yaparlarsa arama motorlarının ziyaretçilerin aradığı her şeyi bulabileceklerine inanırlar. Ne yazık ki, örümcekler içerik bulan aramalar yapmazlar ve milyonlarca sayfa erişilemez duvarlar ardında gizlenmiş, bir sayfa bağlayana kadar anonimliğe mahkum edilmiştir.

  Flash, Jawa ya da diğer eklentilerdeki linkler

  Panda sitesinin içinde bulunan linkler mükemmel bir olağanüstü örneklemdir. Düzinelerce panda, Panda sayfasına listelenip bağlanmasına rağmen, hiçbir örümcek sitenin link yapısına, motorlara görünmez hale getirmeye uğraşmaz.

  Sayfalardaki yüzlerce binlerce linkler

  Arama motorları belirli miktarda olmayan verilen sayfadaki çok fazla linki tarar.Bukısıtlama,spamlari kesmek ve sıralamaları belirlemek için gereklidir. 100 linkli sayfalar, linklerin hepsi alınmama ve indekslenme riskindedir.

  Tuzaklardan kaçınırsan,spiderların kolaylıkla erişebildiği sayfa içeriklerine izin veren temiz örümcekler tarafından taranabilecek HTML linklere sahip olursun.

  Rel=nofollow

  Rel=nofollow takip eden söz diziminde kullanılır.

  Linklere uygulanan çok fazla sembol vardır fakat motorlar hemen hemen hepsini görmezden gelir. Rel=nofollowtaginin önemli istisnasıyla yukarıdaki örnekte biz site sahipleri rel=nofollow tagını ekleyerek normal ‘editörel oylama’ olarak yorumlanmasını istemediğimizi arama motorlarına belirtiriz.

  Nofollow, arama motorlarına her link, takip etmemelerini söyler. Nofollow tagı otomatik blogyorumlarını,konuk defterini ve spam bulaştıran linkleri durdurmaya yardım eden bir metot olarak ortaya çıkmıştır.(daha fazlası için tıklayınız.) Fakat,zamanla öylece geçilen herhangi bir linkin değerinin hesaplanmasını belirten bir yöne doğru dönüşmüştür. Nofollowla bağlı linkler her arama motorunda farklı bir şekilde dönüştürülür,fakat ‘followed’ linkleri kadar normal geçmez.

  Nofollow linkleri kötü müdür?

  Followedcousinleri kadar çok değerli olmasalar da nofollowed linkleri, link profil çeşidinin bir parçasıdır. Çok fazla inbound linkli bir website çok fazla nofollow linki biriktirir ve bu kötü bir şey değildir.SEOmoz’un Sınırlama Faktörü, yüksek sıralamalı siteler alçak sıralamalı sitelere göre yüksek yüzdelikte inbound nofollowed linklere sahiptir.

  Google

  Google, çoğu durumlarda ne nofollowed linklerini takip eder ne de PageRank’e ya da anchortextvalues’a transfer eder. Özünde, nofollow kullanmak webteki tüm grafiklerden istenen linkleri kesmeye yardımcı olur. Nofollowed linkleri hiçbir önem taşımazlar ve HTML metni olarak çevirilirler (Hiç oluşmamış gibi). Çok fazla webmaster, Wikipedia gibi yüksek otoriteli bir sitede nofollow linki bile güvenilir bir işaret olarak dönüştürülebilir.

  Bing&Yahoo!

  Yahoo! arama sonuçlarına güç sağlayan Bing, link grafiklerini nofollowed linklerini içermediğini ayrıca bildirdi. Geçmişte, nofollowed linklerinin yeni sayfaları keşfetmek için bir yol olarak tarayıcıları tarafından kullanabileceklerini de belirtmiştir. Bu yüzden onlar bu linkleri kullanabilirken, sıralamaları etkileyen bir metot olarak saymazlar.


  Yorumunu Yaz

  Copright 2005-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | İzinsiz Kopyalanamaz SEO Amokas