teklifal

0850 303 16 56

info@amokas.com

Arama motorlarının çalışma şekli

  Arama Motoru Nasıl Çalışır

  Arama motorunun, Tarama ve indeks oluşturma ve hesaplamayla ilgili çözümler sağlamak & sonuçları sunmak gibi iki ana işlevi vardır.

  1. İnternet sunucuları ağı (www) üzerindeki milyarlarca belge, sayfa, dosya, haber, video ve fotoğrafı indeksleme&Tarama

  2.İlgili sayfaların alım ve sıralamasını sıkça kullanıcılar yoluyla sorgular.

   

  1. WEBİ TARAMA ve İNDEKSLEME

   

  İnternet sunucuları ağını (www) büyük bir şehirdeki metro durağı gibi hayal edin.

  Her durak kendine özgü bir belgeye sahiptir. (bazen bir PDF,JPG ya da başka bir dosya olsa da genellikle web sayfası). Arama motorlarının şehrin girişine ilerlemek yol üzerindeki tüm durakları bulmak için bir yola ihtiyaçları var, bu yüzden en uygun yolu (linkleri) kullanırlar.

  “Web’teki link yapısı bütün sayfaları birbirine bağlayarak hizmet verir.”

   

  Linkler aracılığıyla “ağ” ya da “crawlers” denilen otomatikleştirilmiş arama motorları milyarlarca birbiriyle ilgili belgeye ulaşabilir.

  Öncelikle makineler bu sayfaları bulur, ardından kodlarını çözer ve büyük çaptaki sürücülerde parçalar halinde sonraki bir arama sırasında ihtiyaç halinde tekrar kullanmak için saklar. Saniyede bir kısmına ulaşılan devasa büyüklükteki milyarlarca sayfaya başarıyla ulaşmak için arama motorları tüm dünya çevresinde veri merkezleri oluşturmuştur.

  Geniş özelliklerdeki bilgileri işleyen binlerce makine bu devasa büyüklükteki saklama birimlerinde tutulur. Bununla birlikte, bir kişi herhangi bir ana motorda arama yaptığında, bu makineler derhal sonuçları alır- bir iki saniyelik bir gecikme memnuniyetsizliğe sebep olur, bu yüzden motorlar mümkün olduğunca hızlı sonuçları sağlamak için çok fazla çalışır.

   

  2.Sonuçları Sağlama

   

  Arama motorları cevap makineleridir. Bir kişi çevrimiçi olarak bir şey aradığında, arama motorlarının milyarlarca dosya kitaplığını iyice araması ve iki şeyi yapması gerekir: birincisi, araştırmacının sorgusuna ilgili ya da yararlı olacak sonuçları bulur ve ikincisi, gereksiz olarak algılanan dosyaları sıralar. ‘İlgi’ ve ‘önem’in her ikisi de SEO işleminin etkisi anlamına gelir.

   

  Arama motoruna göre, ilgili kelimesi basitçe doğru kelimelerle bir sayfayı bulmaktan daha fazla anlama gelmektedir. Web’in önceki zamanlarında, arama motorları bu basit adımdan daha ileriye gidemezlerdi ve sonuçları netice olarak görülürdü. Gelişim boyunca, zeki mühendisler araştırmacıların memnun kalıp hoşlarına gidecek faydalı sonuçları bulmak için daha iyi yollar tasarladılar. Bu gün, yüzlerce faktör ‘ilgi’den etkilenir, bunların çoğunu bu rehberde konu edeceğiz.

   

  Arama Motoru Önemi Nasıl Belirler?

   

  Bu günlerde, ana makinalar tipik olarak önemi popülarite-daha popüler bir site, sayfa, belge; içinde daha değerli bilgiler içeren-olarak açıklarlar. Tanımlanan popülariteyi ölçümler kullanarak kullanıcıların beklentilerini arttırması, bu varsayımın pratikteki başarısını kanıtlar. İlgi ve popülerite tam olarak belirtilmez. Bunun yerine motorlar dikkatlice buğdayı samandan ayırmak ve tadına göre (ya da çiftçiler buğdayın değerini nasıl beliyor ise) sıralamak için matematiksel dengeler -algoritma- işler.

  Bu algoritmalar çoğunlukla yüzlerce öğeyi kapsar. Araştırma pazarlama alanlarında, bu öğelerden sıklıkla ‘sıralama faktörleri’ diye bahsederiz. ‘Arama Motorları Sıralama Faktörleri’ üzerine özel olarak bir kaynak işlenmiştir.

  ‘Üniversiteler’ sorgulamasında sonuçlarda Ohio State en ilgili ve popüler sayfa iken, Harvard daha az ilgili/popülerdir.

  O Zaman Nasıl Bir Başarı Elde Edebilirim? Ya da Arama Pazarlamacıları Nasıl Başarılı Oluyor?

  Arama motorlarının algoritmasına ilk bakıldığında anlaşılamaz görülebilir. Motorlar

  kendilerine daha iyi sonuçlar elde etmek ve işlemleri biriktirecekleri ufak bir kavrama sağlarlar. En uygun şekle getirmek ve en iyi pratikleşme için motorların kendilerine sağladıkları aşağıdadır:

  Google Web Sorumlusu Tarafından SEO Uzmanlarına Öneriler

  Google çalışanları arama motorlarında daha iyi bir sıralama almak için yazılanları takip etmenizi önerirler:

  • Öncelikle sayfalarınızı arama motorları için değil kullanıcılar için yapın. Kullanıcılarınızı kandırmayın yada gizlenmek olarak bahsedilen arama motorlarına kullanıcılarınıza sunduğunuzdan farklı içerik sergilemeyin.
  • Sitenizi açık bir düzen ve metin bağlantılarıyla oluşturun. Her sayfa sabit bir linkten ulaşılabilir olsun.
  • Kullanışlı, bilgi açısından zengin oluşturun ve tam anlamıyla ve açıkça içeriğinizi belirten sayfalar yazın. Başlık elementlerinizin ve ALT bağlantılarınızın kesin ve betimleyici olduklarından emin olun.
  • Betimleyici, arkadaş canlısı URLler için anahtar kelimeler oluşturun. İçerik kopyasını oluşturmak için 301 yönlendirmelerini ya da rel= ‘standart’ elementleri kullanarak URL’nin bir versiyonuyla bir belgeye ulaşmaya çalışın.

  Bing Web Sorumluları Tarafından SEO Uzmanlarına Öneriler

   

  Microsoft’taki Bing çalışanları arama motorlarında daha iyi bir sıralama almak için yazılanları takip etmenizi önerirler:

  • Açık, anahtar kelimeli zengin bir URL yapınızın olduğundan emin olun.
  • İçeriğin Adobe Flash Player, JavaScript, Ajax gibi zengin araçlarla gömülü olmadığından ve bu tarz araçların bağlantılarınızı böceklerden saklamadığının farkında olun.
  • Kullanıcıların araştırmalarıyla eşleştirmek için araştırmalara bağlı olarak çeşitli anahtar kelimeli içerik oluşturun. Düzenli olarak yeni içerikler üretin.
  • Saklamak istediğiniz isimleri resimlerin içine koymayın. Örneğin, şirketinizin adını ya da adresini saklamak istiyorsanız, şirket logosunun içinde görünmediğinden emin olun.

  Web aramalarının çıkışından beri (15 yıldan fazla süredir), arama pazarlamacıları arama motorlarının sayfaları nasıl sıraladığı hakkında bilgi almak için metodlar buldular. SEO uzmanları ve pazarlamacılar kendi sitelerine ve müşterilerine daha iyi pozisyon sağlamalarında yardım etmek için o datayı kullanırlar.

   

  Şaşırtıcı bir şekilde, kamu görüşü genelde düşük olmasına rağmen, motorlar bu çabaların çoğunu destekler. Ayrıca arama temsilcileri nadiren de olsa yöneticilere online bloglara, forumlara & gruplara online olarak katılımlarında yardımcı olurlar.


  Yorumunu Yaz

  Copright 2005-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | İzinsiz Kopyalanamaz SEO Amokas