teklifal

0850 303 16 56

info@amokas.com

Anahtar kelime (keyword) incelemesi ve belirlenmesi

  Bölüm 5: Anahtar Kelime Araştırması
  Anahtar kelime araştırması, arama kutusuna yazdığınız bir kelimeyle başlar.
  Kelime araştırması yapmak, aramalardan yararlanılarak yapılan pazarlama alanında en önemli, en değerli ve geri dönüşü en yüksek olan adımdır. Doğru kelimeyi bulmak, sizin sitenizi yüksek bir yere getirebileceği gibi, yanlış bir kelime de sitenizin kötü sonla kapanmasına neden olabilir. Anahtar kelime çalışması yaparken sadece dedektif gibi SEO ile ilgili deneyimlerden yararlanmak değil, arama yapacak kullanıcıların düşünce ve isteklerini de göz önünde bulundurmak gerekir.
  Kelime araştırması yapmak, sadece siteye ziyaretçi çekmek olarak algılanmamalıdır. Önemli olan siteye gelecek doğru tipte ziyaretçileri bulabilmektir ki satış yapıp kar elde edebilesiniz. Kelime araştırması yaparken de dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, piyasadaki talep değişimlerini iyi takip edip, değişen pazar koşullarına cevap vermeniz gerekir. Çünkü zaten ürün veya içerik üretip, hizmet veren kimseler, pazardaki aramalarını çevrimiçi olarak yaparlar. Pazarlamanın tarihine baktığımızda, tüketicinin ne istediğini anlamak için hiç bu kadar kolay bir zaman olmamıştı. Yapacağınız doğru çalışmalarla kelime araştırmasını ve müşteri çekmeyi tarihten çok daha iyi bir şekilde başarabilirsiniz.
  Bir Kelimenin Değeri Nasıl Belirlenir?
  Bir anahtar kelimenin sizin siteniz için değeri ne kadardır? Eğer kendi online ayakkabı satış siteniz varsa, “kahverengi ayakkabı” kelimesiyle mi, yoksa “siyah çizme” kelimesiyle mi daha çok satış yaparsınız? Bunun için gerekli kelime araçları, arama motorları tarafından webmasterlar için çoğu zaman aktiftir. Fakat bu araçlar bize, bu kelimeden ne kadar trafik sağlayacağımızı kesin bir şekilde gösteremez. Daha kesin bilgiye ulaşmak için, kendi sitemizi tanımalı, bazı testler, deneyler, araştırmalar yapmalıyız, yani klasik online pazarlama formülü.
  Bir Anahtar Kelimenin Değerini Anlamak İçin Basit Adımlar:
  Kendinize Sorun:
  Anahtar kelime benim sitemin içeriğiyle ilişkili mi? Arama yapanlar, bu kelimeyi kullanıp arama yaptıklarında, tam olarak neyi arıyorlarsa sizin sitenizde bulabilirler mi? Buldukları şeyle tatmin olabilirler mi? Bu trafik, finansal ya da diğer hedeflerinize ulaşmanız için yeterli mi? Eğer tüm bu soruların cevabı evet ise, devam edelim…
  Büyük Arama Motorlarında Anahtar Kelimenizle Aramalar Yapın:
  Büyük arama motorlarında yapacağınız bu aramalarla, kelimenizdeki rekabeti anlayabilir, hangi siteyle yarışacağınızı öğrenebilir ve bu yarışın ne kadar zor olduğunu fark edebilirsiniz. Arama yaparken üstte veya sağ tarafta reklam çıkıp çıkmadığına da dikkat ediniz. Genellikle,
  çok reklam çeken anahtar kelimeler, yüksek değerli anlamına gelir. Ayrıca bu anahtar kelimelerin, doğrudan dönüşümlü ve kazancının yüksek olduğu anlamına da gelebilir.
  Google Adwords ya da Bing Adcenter’da Örnek Bir Kampanya Başlatın:
  Eğer web siteniz anahtar kelimede henüz bir dereceye gelmemişse, yine de ne olacağını görmek için “test” trafik satın alabilirsiniz. Google Adwords’de kampanyanızı oluştururken tam eşleşme seçip, kampanya sonuçlarını en azından 2 ila 300 tıklama arasında izleyin
  Araştırma Sonuçlarıyla Birlikte Anahtar Kelimenizin Değerini Belirleyin:
  Örneğin, eğer arama reklamınız 5000 gösterim elde etti, 100 ziyaretçi sitenize geldi ve 3 kişi harcama yapıp 300 Dolarlık net kar elde ettiniz. Bu da size ziyaretçi başına 3 Dolarlık maliyet demek oluyor. 24 saat içindeki 5000 gösterim, ilk sıradaki siteler için %18-36 arasında bir tıklama oranına sahip olacaktır. Bu da demek oluyor ki günlük 900-1800 arası bir ziyaretçi trafiğiniz olacak. Kişi başına 3 Dolardan, yıllık 1-2 milyon dolarlık bir gelir. İşletmelerini online pazarlamayı sevmesine şaşmamak gerekir…
  Anahtar Kelimenin Uzunluğu
  Ayakkabı mağazası örneğimize geri dönelim. Böyle bir sitemiz varken ayakkabılar kelimesinde 1. sırada olmak harika olabilirdi. Yoksa gerçekten öyle mi?
  Günde 5000 hatta 500 araması olan bir kelimeyi kullanmak harika olurdu. Fakat gerçekte, bu popüler arama terimleri, internette yapılan aramaların %30’undan daha azını oluşturur. Geriye kalanında ise “uzun” olarak adlandırılan aramalar bulunur. Uzun kelimeli aramalar, yüzlerce, milyonlarca benzersiz aramaya içerir. Birlikte alındığında ise bu arama motorlarında yapılan aramaların çoğunu oluşturur.
  Farklı bir dersimizde, online pazarlama yapanlar, uzun aramaları iyiye çevirmeyi öğrendiler çünkü onlar satın alma ve dönüşüm döngüsündeki insanları yakaladılar. Herhangi biri, “ayakkabı” kelimesini arar fakat almayacak olabilir. Diğer bir şekilde, “Air Jordan 12 numara için en iyi fiyat” şeklinde bir arama yapabilir fakat belki de cüzdanında alacak parası yoktur.
  Arama/Talep ilişkisini anlamak çok önemlidir. Sağ tarafa örnek bir anahtar kelimelerin aranmasıyla ilgili grafik ekledik. Az sayıda olanların, yüksek aranma gönderen kelimeler olduğunu göreceksiniz.
  Anahtar Kelime Araştırması
  Kaynaklar
  Anahtar kelime tavsiyelerini ve o anahtar kelimedeki aramaları nereden yaparım derseniz, aşağıdaki listeden yararlanabilirsiniz.
  Google Adwords Kelime Aracı Google Arama Trendleri Microsoft Advertising Intelligence Wordtracker’s Free Basic Keyword Demand
  Google Adwords Kelime Aracı, SEO için anahtar kelime araştırması yaparken, çok iyi bir başlangıç noktasıdır. Anahtar kelimeler öneren ve tahmini aranmalarını gösteren bu araç, tahmini kampanya maliyetlerini de hesaplayabiliyor. Bir anahtar kelimenin aranma hacmini ararken, [Tam Eşleşme] ve yerel aylık aramalar seçenekleri ile arama yapın. Bunun toplam aramayı temsil ettiğini unutmayın. Elde ettiğiniz sonuçlar, sıralamanıza ve tıklama oranınıza bağlı olarak gerçekten daha yüksek olacaktır. Yani sonuçlarda çıkan ziyaretçi sayılarından genellikle çok daha azını sitenizde göreceksiniz.
  Daha gelişmiş araştırmalar için de değişik kaynaklar var. MOZ Blog, bu işe başlamak için harika bir yer olabilir.
  Anahtar Kelime Zorluğu
  Başarı şansım ne kadardır?
  Hangi anahtar kelimenin hedefiniz olduğuna karar vermek için, sadece verilen kelimeye talebin ne kadar olduğunu anlamak yeterli değildir. Bu talebi karşılamak için de sıkı bir çalışma gerekir. Eğer büyük bir markaysanız ilk 10 sonuç içinde yer almalı, fakat sadece yeni başlayan bir webmaster iseniz, yukarılar çıkmak için yıllar süren bir çaba gerekebilir. Bir anahtar kelimedeki zorluğu da bu şekilde anlayabilirsiniz.

   

  Anahtar Kelime Kullanımı& Hedefleme

  Anahtar kelimeler arama işleminin temel ilkeleridir- arama ve dilin yapı taşlarıdır. Bilim bilgisine tüm erişim anahtar kelimelere bağlıdır. Arama motorları webdeki sayfaların içeriklerini tarayıp indekslerken, anahtar kelime bağlı dizinlerde bu sayfaların izlerini saklarlar. Böylece, bir veri tabanında 25 milyardan fazla web sayfasının hepsini saklamaktansa, her biri belirli anahtar kelime terimi yada kalıbında toplanır. Bu, ihtiyaç duyulan verinin bir saniyenin sadece bir kısmında kurtarılmasını daha hızlı hale getirir.

  Açıkçası, sayfanın ‘köpek’ için arama sonuçlarında sıralanması istiyorsa, ’köpek’ kelimesinin dokümanlarının indekslenebilir içeriğinin bir parçası olduğundan emin olmak gerekir.

  Anahtar Kelime Egemenliği

  Anahtar kelimeler arama amacımıza ve motorlarla etkileşimine hükmeder. Örneğin, ortak bir arama sorgusu şöyledir:

  Bir arama yapıldığında, arama motoruna girilen kelimelerin bağlılığına göre sayfalar karşılaştırılır. Kelimelerin dizimi, heceleme, noktalama ve yazımı gibi diğer veriler, doğru sayfaları bulup onları sıralamasını sağlamak için  ek bilgi sağlar.

  Buna yardım olarak arama motorları bir sorgudaki belirli bir dokümanın ilgisini belirlemeyi sağlamak için sayfalarca kullanılan anahtar kelimesini ölçer. Bir sayfanın sıralamasını optimize etmenin en iyi yolu, anahtar kelimelerin başlıklarda, metin de ve meta veri olarak kullanıldığından emin olmaktır.

  Genel olarak anahtar kelimeler ne kadar spesifik olursa, daha az rekabette şans o kadar iyi olur. Soldaki grafik haritası, spesifik başlık olan İki Şehrin Masalı’na göre genel terim olan ‘kitapların’ alaka durumunu gösterir. Genel terim için çok fazla sonuç varken, spesifik terimler için çok daha az şans ve rekabetin olduğu fark edilir.

  Anahtar Kelime Suiistimali

  Online aramanın başlangıcından beri,halklar motorlara manipüle etmek için anahtar kelimeleri yanlış bir çaba içinde kullanmışlardır. Metinler, URLler, meta tagler ve linkler dolgu anahtar kelimeler içerir. Ne yazık ki, bu taktik çoğunlukla sitenize zarar verir. Önceleri arama motorları başlıca ilgili sinyal olarak anahtar kelimelerin aslında nasıl kullanıldığına bakmaksızın itimat ederdi. Bu günse arama motorları metinlerin hala insanlar gibi okuyamayıp kavrayamamasına rağmen makinenin kullanımını öğrenmeleri bu ideale yaklaşmalarına izin vermektedir.

  En iyi pratik, anahtar kelimelerinizi doğal ve stratejik olarak kullanmaktır. Eğer sayfa anahtar kelime kalıbı olarak ‘Eyfel Kulesi’ni hedefliyorsa ardından doğal olarak Eyfel Kulesi hakkında içeriğini , kulenin tarihini ya da önerilen Paris otellerini bile kapsayabilir. Diğer yandan, eğer Eyfel Kulesi kelimelerini köpek yetiştirmeyle ilgili bir sayfa gibi ilgisiz içerikli bir sayfada aratırsanız Eyfel Kulesi için sıralama bulma çabanız uzun bir mücadele olacaktır.

  Anahtar Kelime Yoğunluk Efsanesi

  Modern sıralama algoritması içinde olmayan anahtar kelime yoğunluğu Dr. Edel Gorcia’nın Anlamsız Anahtar Kelime Yoğunluğu’nda gösterildiği gibi D1 ve D2 dokümanı 100 terim (ts) içerir ve bir terimi 20 kez tekrar ederse, bir anahtar kelime yoğunluğu analisti,iki doküman için anahtar kelime yoğunluğu  her bir terim için; AKY: 20/1000=0.020 yada %20 şeklinde ifade edilir. Aynı değerler tes:10 ve ts:500 iken de elde edilir. Açıkçası bir anahtar kelime analisti hangi dokümanın daha ilgili olduğunu belirlemez. Bir yoğunluk analizi ya da anahtar kelime yoğunluk oranı, bize;

  1. Ökümanlardaki anahtar kelimeler arsındaki uzaklık ilgisini (yakınlık)
  2. Dokümandaki terimlerin nerede geçtiği (dağılım)
  3. Terimler arası co-citation sıklığı (co-occurance)
  4. Dokümanların ana konusu ve alt konuları hakkında hiçbir şey söylemez.

  Anahtar kelime yoğunluğu içerik,kalite,anlamsal ve alakası olarak ayrılır.

  Sayfada Optimizasyon

  Anahtar kelime kullanımı ve hedeflemesi arama motorları sıralama algoritmasının bir parçasıdır ve optimize edilmeye yakın sayfalar oluşturmaya yardımcı olmada anahtar kelime kullanımı için birkaç etkili en iyi pratikler geliştirilebilir. Biz kendimizi geliştirmek için çok fazla denemeyle meşgulüz ve anahtar kelime kullanım taktiklerine bağlı büyük bir miktar arama sonucu ve boşluğu görmek için çalışırız. Kendi sitelerimizden biriyle çalışırken önerdiğimiz işlem şu şekildedir:

  • Anahtar kelimeyi başlık tagında  en az bir kere kullan. Anahtar kelimeyi başlığın başına mümkün olduğu kadar yakın tutun. Başlık tagları bu bölümün sonunda  bahsedilecektir.
  • Sayfanın üzerinde belirgin bir şekilde olsun.
  • En az 2-3 kez varyasyonlarını kapsayacak şekilde sayfada esas metinde bulunsun. Metin içeriği fazlaysa belki daha fazla olabilir. Anahtar kelime ya da onun varyasyonlarını kullanmak yerine ek örneklerde kullanabilirsiniz. Fakat tecrübelerimize dayanarak bir terimin ya da kalıbın örneklerini eklemek sıralamayı çok az etkiler.
  • En az bir kez sayfadaki bir fotoğrafın ‘alt bilgisi’ yap. Bu sadece web aramalarında değil ayrıca fotoğraf aramalarında da yardımcı olur. Bu bazen sayfalara kayda değer bir trafik getirir.
  • URL’de bir kez kullan. URL ve anahtar kelimelerin kuralları bu bölümde daha sonra anlatılacaktır.
  • En az bir kere meta tanım taginde kullan. Meta tanım tagı motorlar tarafından sıralamalar için kullanılmazlar fakat bunun yerine sonuçlar sayfasından araştırmacılar tarafından tıklama çekmeye yardım eder; arama motorlarında metin parçası olarak kullanılırlar.
  • Genellikle sitelerde başka sayfaları ya da farklı olanları gösteren link anchor metinlerinde kullanılmaz.

  Başlık Tagleri

  Bir sayfanın başlık taginde doğru kısa bir sayfa içeriği tanımı anlamına gelmektedir. Kullanıcı tecrübesi ve arama motoru optimizasyonu için önemlidir. Başlık tagleri arama motoru optimizasyonunun önemli bir parçasıyken takip eden başlık tagı oluşumu için en iyi pratikleri SEO için çocuk oyuncağı yapar. Öneriler, kullanılabilir amaç ve arama motoru için başlık taglerioptimizasyonunun kritik parçalarını kaplar.

  Herhangi bir sayfanın başlık tagi internet tarayıcı yazılımının en başında görünür ve içeriği sosyal medyada ya da yeniden yayınlanarak paylaşıldığında genellikle başlık olarak kullanılır.

  • Uzunluğuna dikkat et!

  Arama motorları arama sonuçlarında başlık taginin sadece ilk 65-70 karakterini gösterir. Bu uzunluktan sonrasını motorlar başlığın kesildiğini belirtmek için üç nokta (…) kullanır. Bu ayrıca sosyal medya sitelerinin çoğunun izin verdiği sınırdır. Böylece bu sınıra uymak genellikle mantıklıdır. Fakat eğer çoklu anahtar kelimeler hedefliyorsa (ya da özel uzun bir anahtar kelime kalıbı) ve hepsinin başlıkta olması sıralama için uzatılması önerilebilir.

  • Önemli anahtar kelimeleri başa yakın yerleştir!

  Anahtar kelimelerin başlığın ne kadar yakınında olursa sıralama için daha yararlı olur ve arama sonuçlarında kullanıcının tıklanması daha muhtemel olur.

  “Başlık tagında anahtar kelimeleri kullanmak kullanıcı bu terimlerle bir sorgu gerçekleştirdiğinde arama motorlarını arama sonuçlarında bu terimlerin gözüne çarpacağı anlamına gelir. Bu iyi bir görünüm ve linke tıklama oranına yardım eder.”

  • Marka Güçlendirici

  Google, her başlık tagından bir marka adıyla bahsetmeyi sever. Çünkü bu marka farkındalığının artmasını sağlar ve markayı seven ve tanıyan insanlar için tıklama oranı daha yüksek bir marka oluşturur. Bazen markayı ana sayfa gibi başlık tagının başına koymak mantıklıdır. Çünkü başlık tagının başındaki kelimeler daha fazla değer taşır, sıralama için çabaladığınız şeyde dikkatli olun.

  • Okunabilirliği ve duygusal etkileri değerlendir!

  Başlık tagleri tanımyalayıcı ve okunabilir olmalıdır. Zorlayıcı bir başlık tagi oluşturma amacı sonuçlarında daha çok ziyaretçi çeker ve ziyaretlere sitende zaman ayırmana yardımcı olabilir. Bu yüzden, sadece optimizasyon ve anahtar kelime kullanımını düşünmek değil ana kullanıcı tecrübesi de önemlidir. Başlık tagi, yeni bir ziyaretçinin mekânla ilk etkileşimidir ve mümkün olan en pozitif etkiyi bırakmalıdır.

  “Tanımlanabilir anahtar kelimelerden başlık tagları oluşturmak için son önemli sebep arama motorlarındaki sıralama içindir. SEO endüstri liderlerinin yılda bir iki kez yapılan anketinde katılımcıların %94’ü anahtar kelimeyi başlıkta kullanmak yüksek sıralamaya ulaşma da anahtar kelimeleri kullanmanın önemli olduğunu söylemişlerdir.”

  Meta Tagleri

  Meta tagleri bir web sitenin içeriği hakkında bilgi için bir vekil sağlamak için kullanılırdı. Ana meta taglerin bazıları aşağıda kullanımları tanımlarıyla listelenmiştir:

  Meta Robotları

  Meta robotları tagi, bir sayfa seviyesindeki arama motoru örümcek aktivitesini kontrol etmek için kullanabilir. Meta taglerinin arama motorlarının bir sayfaya nasıl etkilediğini kontrol etmek için birkaç yol vardır.

  İndeks/noindeks, motorlarla sayfanın geri alınabilmesi için taranması ve anahtarların indekslerinde saklanması gerekip gerekmediğini söyler. Eğer ‘noindex’i seçerseniz sayfa motorların dışında tutulur. Varsayılan olarak arama motorları bütün sayfaları indeksleyebileceklerini farz ederler. Bu yüzden indeksi kullanarak değer genellikle düşer.

  Follow/nofollow, sayfadaki linklerin ilerleyip ilerlememesi gerektiğini söyler.’nofollow’un çalışmasını seçerseniz metalar sayfalardaki linkleri tanım ve sıralama amaçları için ihmal edeceklerdir. Bütün sayfalar follow niteliğe sahip olduğu varsayılacaklardır.

  Örneğin; meta adı= robotların içeriği=”noindeks,nofollkow”>

  Noarchive, arama motorlarının sayfanın önbellek kopyasını saklamasını sınırlar. Varsayılan olarak motorlar indekslediği bütün sayfaların kopyalarını korur. Arama sonuçlarındaki ön bellek linklerini araştırıcılar için erişilebilir kılar.

  Nosnippet, motorları arama sonuçlarındaki URL ve sayfanın  başlığının yanındaki metnin tanımlayıcı bir engel göstermesinden kaçınmasını bilgilendirir.

  Noodp/noydir, arama motorlarına Open Directory Project (DMOZ) yadaYahoo! Directory’den arama sonuçları için tanımlayıcı bir parça kapmamasını söyleyen özelleştirilmiş tagdir.

  Ayrıca X-Robotlar-Tagi http başlık direktifi aynı objeleri başarır. Resimler gibi teknik özellikler HTML dosyasız içerikle de iyi çalışır.

  Meta Tanımı

  Meta tanımı tagi, bir sayfanın içeriğinin kısa bir tanımı olarak oluşur. Arama motorları sıralama için bu tagin içinde anahtar kelimeler ya da kalıplar kullanmazlar fakat meta tanımları sonuçların altında bulunan metin parçasının ana kaynağıdır.

  Meta tanımı tagi, reklam kopyasının işlevine sonuçlardan okuyucularınıza sitenizi çizmenize hizmet eder ve böylece arama pazarlamanın zorlayıcı tanımı sayfana çok yüksek bir tıklama oranı sağlar.

  Meta tanımları herhangi bir uzunlukta olabilir fakat arama motorları genellikle 60 karakterden fazlasını parçalara ayırır bu yüzden genellikle bu sınırlarda durmak gerekir.

  Meta tanımının yokluğunda, arama motorları sayfanın diğer elementlerinden arama parçası oluşturur. Çoklu anahtar kelime ve konular hedefleyen bu sayfalar için oldukça geçerli bir taktiktir.

  Meta tagleri kadar önemli olmayanlar

  Meta Anahtar Kelimeleri

  Meta anahtar kelimeleri bir ara değerliydi fakat arama motoru optimizasyonunda değeri ya da önemi kalmamıştır. Tarihi ve neden kullanılmadığıyla ilgili daha fazla bilgi için SearchEngineland’taki Meta Anahtar Kelimeler Tagi 101’i okuyunuz.

  “Meta refresh, metarevisit-after, metacontenttypeetc.”

  Bu tagler arama motoru optimizasyonu için kullanılabilse bilse bile, işleyişte daha az kritik durumdalar ve bu yüzden bunu detaylı cevaplaması için Google’ın Webmaster Araç Yardımı’na bırakıyoruz.

  URL Yapıları

  URL’ler , bir parça doküman için web adresi ve bir arama perspektifinden değerlidir. URL’ler çoklu önemli yerlerde görülürler.

  Arama motorları URL’leri sonuçlarda gösterdiği için tıklanmayı ve görünürlülüğü etkileyebilir. Ayrıca URL’ler dokümanları sıralama da kullanır ve sorgulanmış arama terimleri içeren isimlerin sayfaları anahtar kelimelerin uygun, tanımlayıcı kullanımlarından fayda sağlar.

  URLler web tarayıcının adres çubuğunda bir görünüm oluşturur ve bu genellikle arama motorları üzerinde az etkisi olurken, zayıf URL yapısı ve dizaynı olumsuz kullanıcı deneyimiyle sonuçlanır.

  URL,blog gönderisindeki örneklenen sayfayı gösteren anchor metin linki olarak kullanılır.

  URL Yapı Kuralları

  Empatiyle çalıştır!

  Kendini kullanıcının yerine koy ve URL’ne bak, sayfada bulmayı umduğun içeriği kolayca ve tam olarak tahmin edebiliyorsan,  URL’lerin uygun olarak tanımlayıcıdır. Her bir detayı URL’ye yazmaya gerek yok fakat kötü bir fikir iyi bir fikrin başlangıcıdır.

  Ne kadar kısa o kadar iyi!

  Tanımlayıcı URL önemliyken, uzunluğu minimalize etme ve slashlar(/) sürüklemek URL’nin kopyalayıp yapıştırmanı ve arama sonuçlarında görülmeni kolaylaştırır.

  Anahtar kelime kullanımı önemlidir. (Aşırı kullanım tehlikedir!)

  Sayfanız spesifik terim ya da kalıplar hedefliyorsa, URL’nin içerisinde olduğundan emin olun. Fakat SEO amaçları için çoklu anahtar kelimeleri stoklamaya çalışmaktan kaçın-aşırı kullanımı daha az kullanılabilir URLlerle sonuçlanır ve spam filtrelerine düşebilir.

  Statik git!

  En iyi URLler çok fazla parametreler, sayılar ve semboller olmadan insanların okuyabildikleridir. Mod-rewriteforApache ve ISAPI-rewritefor Microsoft gibi teknolojileri kullanarak,www.seo.amokas.com/blog?id=123 gibi dinamik URLleri www.seo.amokas.com/blog/anahtarkelime gibi daha okunabilir, dinamik URLlere dönüştürebilirsiniz. URLdeki basit dinamik parametreler bile tüm düşük sıralama ve indekslemeyle sonuçlanabilir.

  Kelimeleri ayırmak için tire(-) kullanın!

  Web aplikasyonlarının tamamı alt çizgi (_),artı (+) ya da yüzde (%20) gibi ayırıcılarla dönüştürmez, bu yüzden URLdeki kelimeleri ayırmak için yukarıdaki Google-fresh-factor URL örneğinde olduğu gibi tire(-) kullanın.

  İçeriğin Suretli ve Kurallı Versiyonları

  Suretli içeriği, herhangi bir websitenin karşılaşabileceği on eziyetli ve korkunç sorunlarından biridir. Geçen birkaç yıl boyunca, arama motorlarını suretli içeriğin cezaları ve düşük sıralaması çökertmiştir.

  Kurallaştırma, bir sayfanın iki ya da daha fazla sureti versiyonu farklı URLlerde görülünce oluşur. Bu modern İçerik Yönetim Sistemi’nde çok yaygındır. Örneğin bir sayfanın düzenli bir versiyonunu ve  aynı içeriğin optimize edilmiş basılmış versiyonunu sipariş edersin. Suret içerik çoklu sitelerde bile görülebilir. Arama motorları için bu büyük bir sorun oluşturur-bu içeriğin hangi verisyonunu araştırmacılara göstermeliler? SEO çemberinde,bu soruna genellikle suret içeriği olarak değinilir-aşağıda detaylı olarak tanımlanmıştır.

  Motorlar bir parça materyalin versiyonları hakkında seçicilerdir. En iyi araştırmacı denemesini sağlamak için içeriğin çoklu ve yönlü parçalarını daha yakın olduğunu seçmesini gerektirir. Son olarak yönlü içeriğinin tamamı olması gerekenden daha düşük sıralanabilir.

  Kurallılık, her benzersiz parçanın sadece bir URLye sahip olduğu durumda içerik organize etmenin bir pratiğidir.B irwebsitedeki içeriğin çoklu versiyonlarını bırakırsan,sağdaki gibi bir senaryoyla sonlandırabilirsin. Hangisi   doğru olan elmas?

  Bunun yerine, site sahibi bu 3 sayfayı ve 301-redirected’ı alırsa, arama motorları o sitedeki listelemeleri göstermek için sadece daha güçlü bir sayfaya sahip olabilirdi.

  İyi bir sıralama potansiyeli olan çoklu sayfalar tek bir sayfayla kombine edildiğinde, artık bir diğeriyle rekabet içinde olmazlar fakat daha güçlü, ilgili ve popüler tek bir bütün oluştururlar. Bu onların arama motorlarındaki iyi sıralamalar için olan çabalarını olumlu yönde etkiler.

  Kurtarmak için Standart Tag!

  Arama motorlarından farklı bir opsiyon olan standart URL tagi çift içeriğin örneklerini tek bir sitede azaltmanın ve bir bireysel URL’yi kurallamanın diğer bir yoludur. Bu ayrıca farklı web sitelerdeki bir ilgi alanındaki bir URL’den farklı bir ilgi alanındaki farklı bir URL’ye geçişte kullanılır.

  Çift içerik içeren sayfa içinde kurallı tagkullanın.Kurallıtag’in hedefi, sıralamak istediğiniz masterURLyi gösterir.

  İç İşleyiş;

  Bu  motorlarına sorgudaki sayfaya www.seo.amokas.com/blog URLsinin bir kopyası gibi davranılmasını ve motorların katıldığı link ve içerik ölçümlerinin hepsinin o URLyegeri akması gerektiğini söyler.

  Bir SEO perspektifinden, kararlı URL tagi niteliği 301 yönlendirmesi de çoğu yolda aynıdır. Özünde,arama motorlarına çoklu sayfaların ziyaretçilerini yeni URLye yönlendirmeden bir olarak açıklamasını belirtirsin-oftensavingyourdevelopmentstaffconsiderableheartache.

  Daha fazla çift içeriğin farklı şekilleri için,Dr.Pete’den bu gönderi özel lolarak üzerinde durulmayı hak ediyor.

  Zengin Parçalar

  Bir arama sonucunda hiç 5 yıldız oranını gördünüz mü?Arama motorunun websayfasında gömülü zengin parçalardan bilgiler sağlaması şanstır.İçerikleri işaretlemesine izin veren yapılaştırılmış bir veri çeşididir.

  Zengin parçaların ve yapılandırılmış verinin kullanımı,arama motoru dost dizaynının istenen elementi değilken, bu adaptasyonun oluşması webmasterların bazı durumlarda avantaj sağlayacakları anlamına gelir.

  Yapılandırılmış veri, arama motorlarının hangi tür içerik olduğunu kolay anlayabilmeleri için içeriğe biçimlendirme eklemektir.Schema.org yapılandırılmış biçimlendirmeye veri örneklerinin birkaç faydalı çeşidini sağlar.Bunlar,insanları,ürünleri,yorumları,işleri,tarifleri ve olayları kapsar.

  Arama motorları kullanıcıların yorumlarını ve yazarların profil durumları gibi arama sonuçları yapılandırılmış veri kapsar. Çünkü zengin parçalar hakkında Schema.org bilgileri ve Google’ın Zengin Parça Test Aracı’nı içeren çok sayıda güzel kaynak vardır.


  Yorumunu Yaz

  Copright 2005-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | İzinsiz Kopyalanamaz SEO Amokas