teklifal

0850 303 16 56

info@amokas.com

Google Reklam Motoru mu Oluyor?

1998 yılında kurulan ve 2002 yılında dünyadaki popülaritesini artıran ve uzun yıllardır da dünyanın bir numaralı arama motoru olan Google, son günlerde yaptığı yeni değişiklik ile arama motoru işlevini tartışılır duruma getirmeye başladı.

Google web sitelerini kullanıcılarına ilgili oldukları konularda belirli bir düzen içerisinde doğru şekilde sunmaya çalışırken, bir çok kelimede de para ile web sitelerini kullanıcılarına ilk sıralarda sunar ve bunu adwords reklamları olarak lanse eder. Yıllar önce adwords reklamları ilk olarak arama sonuçlarının(SERP) üzerinde değil yan tarafında çıkmaya başladı, sonra arama sonuçlarının üzerinde bir tane adwords reklamı konuldu ve sonunda uzun süredir uygulanan üç adet adwords reklamı arama sonuçlarının üzerinde yer aldı.

Kullanıcılar bir kelimeyi Google üzerinde aradığında önce üç adet reklam sitesi görüntüleniyor ve onun ardından da 4.sırada doğal arama sonuçlarında yer alan siteler yer almaya başlıyordu. Bu üç adet reklamın da doğal arama sonuçlarının üzerinde olması tartışma konusuydu çünkü asıl işlevi arama motoru olan bir uygulamanın üç adet reklam sayfasını ön planda görüntülemesi ardından doğal sonuçları sıralaması, özellikle mobil kullanıcılarda sadece reklamların görüntülenmesine neden oluyordu, doğal sonuçlara ulaşmak için browserı aşağı kaydırmak gerekliydi. Google şimdi de üstte sıralanan reklam sayısını dörde yükseltti. Yani doğal olarak ilgili konuda sıralanması gereken siteler 5.sıra ve daha altlarda yer almaya başladı, sayfanın en alt kısmında bir kaç reklam sayfası, yanlarda da reklam sayfası olması ile doğal arama sonuçlarından daha çok sayıda ve daha üstte reklamlar çıkmaya başladı.

Bu şekilde Google artık herhangi bir algoritma bile kullanmadan 10-15 sonucu reklam olarak sıralayabilir duruma geldi. Arama motoru algoritması yapmaya, spam tespitine, site içi seo düzenlemesine, sosyal medyaya, önemli sitelerden referans almaya, güzel tasarıma, mükemmel içeriğe, site içerisinde uzun süre kalmaya, çok sayıda ziyaretçi tarafından çok sayıda sayfa gezinme sayısı elde etmeye gerek kalmadan parayı veren üstteki dörtlüde çıkar, diğerlerinin en iyisi 5. olur…

Peki bu yaklaşımın Google için olumsuz sonuçları olabilir mi?

Her şeyden önce Google’ın tüm dünyada özellikle de Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru olma nedeni diğer arama motorlarına nazaran doğru siteleri, içeriği düzgün siteleri, alakalı siteleri sonuç sayfasına yansıtıyor olmasıydı. Ne kadar kaliteli sonuç, o kadar çok kullanıcı ve tadında reklam ile karşılıklı kazanç politikası yürütüyordu. Ancak son atılan adım reklam sonuçlarının tadını kaçıracak ve hatta kullanıcıyı rahatsız edecek düzeye geldi.. Parayı ver tüm sıralamayı kapat, ne anlamı kaldı ki 5.sırada çıkacak siteler için seo düzenlemeleri yapmaya? Bu zamanla kullanıcıları da başka arama motorlarına yönlendirecektir, pazara girmeye çalışan Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorları bu fırsatı doğru değerlendirirlerse daha az reklama maruz kalarak daha doğru sonuçlara ulaşabilecek ve zamanla Google kullanı yüzdesi %90’lardan 80’lere 70’lere doğru gerileyecektir. Herkes işini doğru yapmalı, elinde bulundurduğun kitleyi bugüne kadar yaptığın doğru çalışmalarla elde ettin, bunu suistimal edersen alternatifini bulan gider, alternatifler henüz Google ile yarışamıyor olsa da rahatsız olan kullanıcı buradan uzaklaşıp orayı tercih ettikçe onlar da zamanla gelişecektir. Şu anda dörde çıkan üstteki reklam sayısı nereye kadar uzayacak bu da tartışma konusu, her yıl bir artarak gelen reklam sayısı bir kaç yıl sonra ilk sayfayı doldurursa heralde kullanıcılarda her yıl azalmaya başlayacaktır. Google için bir hatırlatma: Siz reklam motoru değil, dünyanın bir numaralı arama motorusunuz, tabii ki bu vesile ile reklam alabilirsiniz ama reklam sizin için amaç değil araç olmalıdır. Reklam amaçlı yaptığınız tüm çalışmalar size kullanıcı ve prestij kaybı olarak geri dönecektir.


Yorumunu Yaz

Copright 2005-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | İzinsiz Kopyalanamaz SEO Amokas