teklifal

0850 303 16 56

info@amokas.com

2011 YILI

  Uzun sürecek bir 2011 yılı geliyor..

  Overstock.Com Cezasına ilişkin Güncelleme – Ocak 2011

  Oldukça ziyaretçisi olan ve uluslararası bilinirliğe sahip overstock.com tarafından yapılan SEO çalışmaları sonunda çok açık bir Google spam cezası ile sonuçlandı. JCPeynney 2010 yılının Şubat ayında benzer bir kötü olaydan dolayı Google tarafından cezalandırılmıştı. Bu iki özel durum Google Arama motorunun tarzının değişmesine neden oldu ve Panda güncellemesine zemin hazırlamış oldu.

  Atfetme Güncellemesi —28 Ocak 2011

  Sansasyonel spam olaylarına karşı bir tepki olarak Google arama motoru içerik özelliklerini daha iyi tasnif edebilmesine olanak sağlayacak bir güncelleme yayınladı. Yine Matt Cutts’a göre bu güncelleme sorgu sonuçlarının yaklaşık %2’sini etkiledi. Bu %2 etkilenmenin ön sıralardaki siteleri kapsıyor olması aslında sonuçları daha fazla etkilemiş gibi gösteriyor. Güncelleme Panda güncellemelerinin açık bir öncüsü ve habercisiydi.

  Panda / Çiftçi Güncellemesi– 23 Şubat 2011

  Büyük bir algoritma güncellemesi olan Panda güncellemesi sonuçları %12 gibi büyük bir oranda etkiledi (verler direk olarak Google’dan elde edildi). Panda güncellemesi zayıf içeriğin, içerikteki reklam-içerik oranının ve birkaç diğer ince detaylı husus üzerinde durmuştu. Panda yayınlanmasından yaklaşık bir ay sonra Nisan 2011’de Avrupayı vurdu.

  +1 Düğmesi Güncellemesi – 30 Mart 2011

  Facebook ve Twitter gibi büyük sosyal sitelerin rekabetine cevap şeklinde Google +1 düğmesini çıkardı. +1 düğmesine organik olarak tıklamak artık kullanıcılara kendi sosyal ağlarındaki arama sonuçlarını etkileme imkanı sunuyordu..

  Panda 2.0 Güncellemesi – 11 Nisan 2011

  Google, (İngilizce konuşulan ülkelerle sınırlı değildir) tüm dünya için bütün İngilizce sorguları kapsayan Panda güncellemesini çıkardı. Bununla birlikte arayanların arama motoru sonuçlarına SERPs ya da Chrome tarayıcısı yoluyla engellediği siteler için de veriler gibi yeni sonuçlar da bütünleştirilmiş oldu.

  Panda 2.1 Güncellemesi – 9 Mayıs 2011

  Başlangıçta Panda 3.0 olarak isimlendirilen bu güncellemeyle birlikte Google yine bazı değişiklikler ortaya koydu. Bu güncellemeler Google tarafından yeterince dikkate alınmadı ve diğer güncellemelere nazaran daha küçük değişiklik olarak görünüyordu.

   

  Şema Güncellemesi – 2 Haziran 2011

  Büyük arama motorları olan Google, Yahoo ve Microsoft(bing arama motoru) yeni bir veri tasnif metodunu destekleyeceklerini bildirdi. Onlar da daha zengin arama sonuçlarına ulaşabilmek için yeni şema düzenleri oluşturdular.

  Panda 2.2 Güncellemesi– 21 Haziran 2011

  Google, Panda güncellemelerine devam etti ve bu güncellemenin etkisi verilerde görülmeye başlandı, bu da resmi olarak açıklandı. Aslında panda güncellemeleri eskiden olan Google Dansın devamı olarak da nitelendirilebilir.

   

  Google Plus Güncellemesi – 28 Haziran 2011

  Bir dizi sosyal medya başarısızlığının ardından Google Google+ sosyal ortamı ile Facebook’a karşı cephe açtı. Google + içerik paylaşımı ile alakalıydı ve Google kendi ürünü olan Gmail ile son derece uyumlu hale getirdi. Bu sosyal ağı beğenenler hemen buradan hesap açıp kullanmaya başladılar ve daha ilk hafta 10 milyo kişi kullanmaya başladı.

  Panda 2.3 Güncellemesi – 23 Temmuz 2011

  Web masterlar Google’ın yeni bir güncelleme yayınladığını söyledi. Ancak belirsizlik vardı, Yeni etkenler mi devreye girdi yoksa Panda güncellemesine ait verilerinin mi güncellendiği konusu net değildi.

  Panda 2.4 Güncellemesi – 12 Ağustos 2011

  Google arama motoru, Japonca, Çince ve Kore dilleri hariç İngilizce ve bunun dışındaki tüm dillerde yapılan aramalar için Panda güncellemesini çıkardı. Google, resmi olarak da Panda güncellemesinin olduğu ülke ve dillerde arama sonuçlarının %6 ile %9 civarında etkilediğini duyurdu.

  Kapsamı genişletilen Site Linkleri – 16 Ağustos 2011

  Google bir süre yapılan denemelerin ardından resmi olarak genellikle bilinen sorgular(brand queries) için genişletilmiş site linklerini ortaya koydu. Başlangıçta on iki paketti fakat Google, sonradan bu paketleri 6 ile sınırladığını duyurdu.

   

   

  Sayfalandırma Öğeleri Güncellemesi – 15 Eylül 2011

  Google, sayfalandırma nedeniyle oluşan sorunları ve dublike(ikileme) olma gibi problemleri ortadan kaldırmak için rel= “next” ve rel= “previous” gibi özellikler oluşturdu. Google da “Tüm sayfaları görüntülemek” için otomatik konsolidasyon ve kanonikleştirme geliştirdiğini açıkladı.

   

  516 Algoritma Güncellemesi – 21 Eylül 2011

  Bu bir güncelleme değildi, ama inanılmaz bir olay oldu. Google CEO’su Eric Schmidt Google’ın 2010 yılında, 516 güncelleştirme yaptığını bir kongrede açıkladı. Gerçek bir şoktu bu aslında? Ayrıca Google 13.000 güncelleme test etmişti, dolayısıyla bunların aslında çok az bir kısmını uygulamıştı. Farkedilen veya konuşulan 10-15 güncellemeydi aslında.

  Panda 2.5- September 28, 2011

  Son büyük güncellemesinden birkaç ay sonra Google başka bir Panda güncellemesi daha ortaya çıkardı. Bazı büyük siteler çok etkilendiğini açıklamasına rağmen güncellemenin neleri değiştirdiği çok belirgin değildi.

  Panda Esintisi – 5 Ekim 2011

  Matt Cutts, kendi Twitter adresinden önümüzdeki haftalarda yeni bir Pandaya bağlı güncelleme esintisi geleceğini duyurdu. Bu esintiden %2lik bir etkilenme olacağını söyledi. Diğer küçük çaplı Panda güncellemeleri 3 Ekim,13 Ekim ve 18 Kasım 2011 tarihlerinde yapıldı.

   

  Sorgu Kriptosu Güncellemesi – 18 Ekim 2011

  Google, sorguları gizlilik nedeniyle kriptolayacağını bildirdi. Fakat, bu durum organik anahtar kelime sevk verilerini bozdu ve organik trafiğe çevrilemeyen sonuçlar oluşturdu. Bu bozulmadaki sayı ilerleyen dönemde daha da arttı.

  Tazeleme Güncellemesi – 3 Kasım 2011

  Google, tazeleme/yenileme ile ilgili bir algoritma güncellemesi ile sonuçların %35’e yakın bir oranda etkileyeceğini duyurdu. (Panda 1.0’a göre 3 katı daha fazla etkilenmiş demektir). Bu güncelleme başlangıçta zamana göre sonuçları etkiledi ancak yenilenmiş/taze içeriğe daha çok odaklanmıştı.

   


  Yorumunu Yaz

  Copright 2005-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | İzinsiz Kopyalanamaz SEO Amokas