teklifal

0850 303 16 56

info@amokas.com

2005 YILI

  Hareketli geçen bir 2005 yılı

  Allegra – Şubat 2005

  Webmasterlar sıralamaların değiştiğini görüyordu ancak güncellemenin spesifik olarak ne yaptığı belli değildi. Bazıları Allegranın sandbox uygulamasını getirdiğini düşünürken bazıları ise LSI etkisini artırdığını düşünüyor. Ek olarak bazıları da şüpheli linklere ceza verilmesinin bu güncellemeyle başladığını düşünüyor.

  Google Guy olarak bilinen kişiler(Spamla mücadele ekibi lideri Matt Cutts gibi) Google’ın arama kalitesini 3.5 puanlık değişiklik yaptığını duyurdu. Ancak kimse yarım puan değişikliğin ne olduğunu bilmiyordu. Webmasterlar ise kopya içeriklerin ve konikal(www uyumu olan, www ile de açılan www siz de açılan ) olmayan Url’lerin bu güncellemeden olumsuz etkilendiğini konuşuyordu.

   

  XML Site haritası Güncellemesi – 2005

  Google webmasterlara webmaster tool üzerinden site haritası gönderme yetkisi verdi. Bu durum indekslere yansıdı.

   

  Kişiselleştirilmiş Arama – Haziran 2005

  Daha önceki özel ayar yapılması gerekli kişiselleştirilme çalışmalarının aksine, bu sefer Google kişilerin arama geçmişlerini de arama sonuçlarına yansıtmaya başlattı. Başlangıçta etkisi küçük olmasına rağmen, sonraları Google kişilerin arama geçmişi verilerini bir çok uygulamada kullanmaya başladı.

  NoFollow link Güncellemesi Haziran 2005

  Spam ve dış linkler ile mücadele etmek için Google, Yahoo ve Microsoft “nofollow” davranışını tanıttı.  Nofollow tasdik edilmeyen linklerin, blog yorumları ve spam linkler de dahil temizlenmesini sağlıyor. Geleneksel bir algoritma güncellemesi olmasa da, bu değişiklik link grafiği üzerinde çok önemli etki yaratmıştır.

  Gilligan Güncellemesi – Eylül 2005

  Hata olarak da adlandırılan bu güncellemede webmasterlar değişiklikleri fark ettiler ancak Google büyük bir algoritma değişikliği yapılmadığını iddia etti. Matt Cutts bloğunda Google güncellemesini açıklayan bir yazı yayınladı. İndeks verileri günlüktür ancak Toolbar PR ve diğer ölçüm kriterleri 3 ayda bir değişir diyordu(o zaman için tabi)

  Google Lokal/Haritalar Güncellemesi – Ekim 2005

  Mart 2005’te Yerel İşletme Merkezi(LBC)’nin kurulmasından ve şirketlerin bilgilerini güncellemeleri için teşvik edilmesinin ardından Google Haritalar verilerini LBC ile birleştirmeye başladı. Bu değişim Arama Motoru lokal sonuçlarında bazı değişikliklere neden oldu.

   

  Jagger Güncellemesi– Ekim 2005

  Google genellikle karşılıklı link değişimleri, link çiftlikleri ve ücretli linkler olmak üzere düşük kaliteli linkleri hedefleyen bir güncelleme dizisi yayınladı. Jagger güncellemesi kabaca Eylülden itibaren 3 ay süren bir zaman diliminde aşama aşama uygulandı ancak en büyük etki Ekim ayında görüldü.

   

  BigDaddy – Aralık 2005

  Big Daddy güncellemesi “Caffeine” güncellemesi gibi bir altyapı güncellemesiydi ve uygulanması birkaç ayın üzerinde zaman aldı, 2006 yılının Mart ayına kadar sürdüğü söylenebilir. BigDaddy, Google’ın URL’leri kanonik uygulama yöntemini, 301 ve 302 gibi yönlendirmeleri ve diğer teknik konuları ele alma şeklini değiştirmiş oldu.


  Yorumunu Yaz

  Copright 2005-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | İzinsiz Kopyalanamaz SEO Amokas